Drukuj Powrót do artykułu

Bp Milewski w Środę Popielcową: zachowajmy umiar w słowach i czynach

14 lutego 2018 | 14:50 | eg | Ostrowite Ⓒ Ⓟ

W Wielkim Poście należy zachować umiar w słowach i czynach, i pamiętać, że robi się to dla Boga – powiedział bp Mirosław Milewski w parafii św. Stanisława Kostki w Ostrowitem w diecezji płockiej. Dokonał także poświęcenia odnowionej dzwonnicy.

Bp Mirosław Milewski wyraził radość z faktu, że choć Środa Popielcowa, rozpoczynająca Wielki Post, nie jest świętem nakazanym, to jednak w całej Polsce tego dnia w kościołach są tłumy. Ludzie przychodzą wtedy do świątyń dla Boga i duchowego przełomu.

Zachęcił wiernych do podjęcia z zapałem drogi wielkopostnej, do praktykowania jałmużny, postu i modlitwy: „Styl przeżywania tego okresu liturgicznego, którego początkiem jest posypanie głów popiołem, tak naprawdę pokazuje, jaka jest nasza relacja z Panem Jezusem, jaki jest stan naszej wiary” – stwierdził biskup pomocniczy diecezji płockiej.

Kaznodzieja zaznaczył też, że gdy słuchał słów Ewangelii, w której jest mowa o dyskretnym ofiarowaniu jałmużny, modlitwie w ukryciu i pokornym znoszeniu postów, pomyślał, że w Wielkim Poście trzeba po prostu być sobą.

„Nie robić niczego dla pokazu i poklasku. Nie promować się. Nie umieszczać w sieci informacji o każdej swojej czynności. Trzeba zachować umiar w słowach i czynach. I pamiętać, że nie robi się tego po coś, ale dla Kogoś – Kogoś pisanego wielką literą K – dla samego Boga. To jest prawdziwa metanoia – nawrócenie” – mówił.

Bp Milewski zauważył też, że tego dnia parafia inauguruje Rok św. Stanisława Kostki w swojej wspólnocie lokalnej. Ponadto, że względu na patrona parafii, kościół parafialny znalazł się wśród świątyń jubileuszowych, w których można otrzymać odpust zupełny w tym roku. Dzięki temu ta uprzywilejowana świątynia ofiaruje wiernym szczególne łaski.

Poprosił też obecną w kościele młodzież, aby w Wielkim Poście przejęła się swoim życiem duchowym, swoją wiarą, nie przesiadywała godzinami w internecie, nie karmiła młodych serc internetową pornografią i treściami, które mogą wprowadzać zamęt do umysłów. Zamiast tego – aby pomodliła się solidnie rano i wieczorem, a w dłoń zamiast smartfona wzięła różaniec.

Podczas pobytu w parafii Ostrowite bp Milewski poświęcił także odnowioną dzwonnicę: przez pewien czas nie mogła ona być używana, ponieważ została zbudowana na zbyt grząskim gruncie. Obecnie stoi w innym miejscu i może utrzymać ciężar czterech dzwonów kościelnych. Modernizacja dzwonnicy była możliwa dzięki ofiarom parafian.

Gospodarzem uroczystości w parafii Ostrowite był jej proboszcz ks. Paweł Waruszewski.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.