Bp Mroziewski przewodniczył Mszy z okazji 100. rocznicy powstania KUL
08 grudnia 2018 | 09:43 | dab | Lublin Ⓒ Ⓟ
Wolność, synostwo Boże i ufność w łączności z wieloma innymi szlachetnymi wartościami. To te wartości wytyczały i wytyczają drogę naszego Uniwersytetu, mimo wielu trudności, a bywało, że i represji – powiedział bp Witold Mroziewski w kościele akademickim KUL. Biskup pomocniczy Brooklynu przewodniczył Eucharystii z okazji obchodów 100. rocznicy powstania KUL. Pierwsza inauguracja roku akademickiego na katolickiej uczelni odbyła się 8 grudnia 1918 r.
W Eucharystii uczestniczył też abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski i wielki kanclerz KUL, bp Ryszard Karpiński, biskup senior archidiecezji lubelskiej, bp Jan Śrutwa, rektor KUL w latach 1988-1989 oraz bp nominat Franciszek Ślusarczyk, nowo mianowany biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej.
W homilii bp Mroziewski, wskazał na patronkę dnia, Maryję Niepokalaną. Stwierdził, że ze wszystkich ludzi, to właśnie ona najpełniej rozwinęła w sobie cnotę współpracy z łaską Bożą.
Biskup pomocniczy Brooklynu zauważył, że od początku istnienia siłą KUL jest poszanowanie dla chrześcijańskich wartości oraz wzajemny szacunek i przyjacielskie relacje pomiędzy profesorami a studentami. Taki model pozytywnie wpływa na poziom kształcenia uczelni.
– Wolność, synostwo Boże i ufność w łączności z wieloma innymi szlachetnymi wartościami. To te wartości wytyczały i wytyczają drogę naszego Uniwersytetu, mimo wielu trudności, a bywało, że i represji – powiedział biskup.
W ramach uroczystości w Auli Stefana kard. Wyszyńskiego odbędzie się uroczyste posiedzenie Senatu KUL. Podczas spotkania wręczone zostaną m.in. medale za zasługi dla KUL oraz medale jubileuszowe 100 – lecia KUL. W programie obchodów jest również złożenie kwiatów na grobie ks. Idziego Radziszewskiego oraz odsłonięcie jego pomnika na skwerze abp. Józefa Życińskiego.
Katolicki Uniwersytet Lubelski powstał w 1918 r. Misją uniwersytetu jest prowadzenie badań naukowych w duchu harmonii między nauką i wiarą, kształcenie inteligencji katolickiej oraz współtworzenie chrześcijańskiej kultury. Inicjatywa powołania uniwersytetu katolickiego w wolnej Polsce narodziła się z inspiracji ks. Idziego Radziszewskiego w środowisku Polonii w Petersburgu jeszcze przed odzyskaniem wolności, w roku 1917.
Już w lutym 1918 r. powstał Komitet Organizacyjny Uniwersytetu Katolickiego. Miała to być kuźnia kadr, które włączą się w odbudowę kraju wyniszczonego latami niewoli, po odzyskaniu niepodległości. Idea uzyskała aprobatę polskich biskupów, którzy w lipcu 1918 r. powierzyli ks. Radziszewskiemu kierowanie uczelnią. Na siedzibę nowego uniwersytetu wybrano Lublin, co dało początek prężnemu ośrodkowi akademickiemu, jakim miasto jest obecnie. W wrześniu 1918 r. ogłoszono zapisy na nowy uniwersytet, prowadzone były w trzech miastach – Lublinie, Warszawie i Petersburgu.
8 grudnia 1918 r. uniwersytet rozpoczął działalność w tymczasowej siedzibie – gmachu Diecezjalnego Seminarium Duchownego w Lublinie. Na trzech wydziałach rok akademicki rozpoczęło 390 studentów i 25 pracowników naukowo-dydaktycznych.
Obecnie na ośmiu wydziałach – siedmiu w Lublinie oraz zamiejscowym w Stalowej Woli i 47 kierunkach studiów, studiuje ponad 11 tys. studentów, w tym ponad 1500 doktorantów i 862 cudzoziemców. Kadra uczelni to 1937 osób, w tym 990 nauczycieli akademickich.
Ks. Idzi Radziszewski (1871-1922) doktor filozofii i teologii, rektor seminarium duchownego we Włocławku (1908-1914) oraz Cesarskiej Akademii Duchownej w Petersburgu (1914-1918), prezes i wykładowca Wyższych Kursów Polskich w Petersburgu (1916-1918), wiceprezes Komitetu Organizacyjnego Uniwersytetu Katolickiego w Polsce, a następnie wykładowca i pierwszy rektor KUL (1918-1922).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.