Drukuj Powrót do artykułu

Bp Muskus do dominikanów: więź z Jezusem priorytetem waszego powołania

20 maja 2018 | 10:15 | md | Kraków Ⓒ Ⓟ

Troska o autentyczną, głęboką więź z Panem jest priorytetem waszego powołania – mówił bp Damian Muskus OFM do sześciu braci dominikanów, którzy w bazylice św. Trójcy w Krakowie przyjęli z jego rąk święcenia diakonatu. „Trzeba wam odrzucać wszystko, co od Niego oddala, co osłabia tę więź. Trzeba wam codziennie weryfikować jej jakość i siłę” – mówił hierarcha, dodając, że bez miłosnej więzi z Jezusem posługa traci smak.

Przez posługę bp. Damiana Muskusa święcenia diakonatu otrzymało sześciu braci. W homilii hierarcha podkreślał, że wobec każdego z nich Jezus ma oczekiwania i wielkie pragnienia. „Kluczem do ich spełnienia jest pokorna miłość. To miłość jest istotą i sensem waszej relacji z Jezusem. Bez miłości wasza służba Bogu i ludziom, nawet jeśli wypełniana perfekcyjnie, będzie tylko czczymi i pustymi gestami, fałszywymi, bez znaczenia i treści”- mówił.

Jak zaznaczył, troska o autentyczną, głęboką więź z Panem jest priorytetem powołania zakonnego i kapłańskiego. „Trzeba wam odrzucać wszystko, co od Niego oddala, co osłabia tę więź. Trzeba wam codziennie weryfikować jej jakość i siłę. Bez tej miłosnej więzi wasza posługa straci smak” – mówił, zwracając się bezpośrednio do nowych diakonów Zakonu Kaznodziejskiego.

„Każdy z was jest księgą, w której Bóg spisuje Dobrą Nowinę i posyła w świat, by ludzie ją czytali i odkrywali przez nią wielkie Boże dzieła. Piszcie swoim życiem Ewangelię dobrego Boga, a raczej – pozwólcie, by On zapisywał w was swoje Słowo, które ma moc przemiany świata, Słowo, które wnosi pokój i głosi zbawienie” – życzył im hierarcha.

Polska Prowincja Zakonu Kaznodziejskiego liczy 474 braci. Dominikanie posiadają 20 klasztorów na terenie Polski oraz placówki na Ukrainie, Białorusi, w Niemczech i Rosji. Pracują także w Belgii, Włoszech, na Węgrzech, w USA i Australii.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.