Bp Napierała: czy zamykanie przestrzeni dla Boga jest mądre?
08 czerwca 2012 | 14:00 | ek Ⓒ Ⓟ
– Czy zamykanie przestrzeni publicznej dla Boga jest działaniem mądrym? – pytał bp Stanisław Napierała, który 7 czerwca przewodniczył w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych.
Bp Napierała skupił się w homilii wokół czterech haseł widniejących na ołtarzach podczas procesji Bożego Ciała.
Wskazał, że pierwsze hasło: „Poznali Go przy łamaniu chleba” stało się imieniem Eucharystii. – My katolicy mamy co niedzielę gromadzić się w naszych kościołach na łamaniu chleba – mówił bp Napierała, który stawiał pytania o hierarchię wartości w życiu katolika. – Czy w niedzielę Msza św. jest stawiana w naszym życiu na pierwszym miejscu? Czy w tygodniu naszego życia nie zginęła niedziela wraz ze Mszą św? Czy nie sprowadziliśmy niedzieli do zwykłego dnia pracy? – pytał hierarcha.
Rozważając drugie hasło: „Chleb, który z nieba zstąpił” biskup kaliski ubolewał nad zamykaniem przestrzeni publicznej dla Boga. – Czy ostatnie manipulacje z lekcjami religii w nauczaniu publicznym to mądre działania? Co ma znaczyć rozporządzenie ministra oświaty wyłączające religię z ramowego programu zajęć w polskiej szkole? – pytał.
Tłumaczył, że tego rodzaju działanie niesie niebezpieczeństwo przesunięcia finansowania religii z państwa na samorządy, a to sprawi w wielu miejscach napięcia między lokalną władzą i społecznością z powodu braku pieniędzy w samorządach i stanie się podstępnym działaniem zmierzającym ostatecznie do eliminowania Boga z przestrzeni publicznej, jaką jest szkoła.
Odniósł się także do odmowy przyznania Telewizji Trwam nadawania na multipleksie cyfrowym. – Czy mądrymi można nazwać działania ustanowionych konstytucyjnie organów państwowych, które wbrew prawu odmawiają Telewizji Trwam dostępu do naziemnego nadawania na multipleksie cyfrowym? Uporczywa odmowa łamie prawo i krzywdzi miliony Polaków i jest zamykaniem przestrzeni publicznej dla wartości, prawdy, Ewangelii, norm moralnych – wołał bp Napierała.
Odnosząc się do kolejnego hasła: „Jam jest chleb życia” biskup stwierdził, że Jezus pragnie, aby każdy człowiek żył na ziemi zdrowym życiem ludzkim, a także życiem Bożym. – Zdrowe życie jest wówczas, gdy nie jest sprzeczne z normami moralnymi, gdy prymat należy w nim do ducha, a nie do ciała – powiedział celebrans.
Zauważył, że ciągle rośnie liczba ludzi, którzy żyją intensywnie życiem duchowo chorym, a ich życie sprowadzane do ciała, polega przede wszystkim na zaspakajaniu zmysłowych i cielesnych skłonności. – Takie skalane życie niegodne jest człowieka – stwierdził.
Biskup podkreślił, że czwarte hasło „Wierzę w Ciebie Boże żywy” odnosi się do Bożego Ciała, które jest publicznym wyznaniem wiary w Boga, który chciał pozostać i być obecny pośród nas w przedziwny sposób pod eucharystycznymi postaciami chleba i wina.
Pod koniec Mszy św. biskup, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.
Na zakończenie Mszy św. bp Stanisław Napierała dziękował pielgrzymom za obecność, a ks. prał. Leszkowi Szkopkowi, dyrektorowi Diecezjalnego Radia Rodzina za comiesięczne przygotowywanie programu i prowadzenie spotkań. Z nieobecnym na dzisiejszej modlitwie o. Tadeuszem Rydzykiem połączono się telefonicznie. O. Rydzyk apelował do wiernych o nie poddawanie się i zawsze stawanie po stronie prawdy.
Spotkanie transmitowane było przez Radio Maryja i Diecezjalne Radio Rodzina.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.