Bp Napierała dziękował Bogu za 20-lecie istnienia diecezji kaliskiej
26 marca 2012 | 14:29 | ek Ⓒ Ⓟ
Mszę św. dziękczynną w dwudziestą rocznicę ustanowienia diecezji kaliskiej odprawił w niedzielę w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu, ordynariusz diecezji biskup Stanisław Napierała w asyście bpa seniora Teofila Wilskiego i wielu kapłanów.
W homilii biskup kaliski podkreślił, że diecezja ustanowiona z woli bł. Jana Pawła II korzeniami tkwi w tajemnicy Zwiastowania Pańskiego. Biskup dziękował Bogu za to, co udało się dokonać w ciągu 20 lat. – Dziś pragniemy dobremu Bogu podziękować za tę diecezję. Pragniemy Go przepraszać, bo można było więcej dokonać i prosimy, aby Pan błogosławił Kościołowi tej diecezji i tym, którzy tutaj przyjdą – mówił bp Napierała.
Wskazał, że zawsze na pierwszym miejscu był Chrystus, do którego prowadziła Maryja i patron diecezji św. Józef.
Zaznaczył, że kolejnym priorytetem była jedność diecezji. – Nasza diecezja została utworzona z sześciu różnych diecezji. To nie było przeszkodą. Było to bogactwo, które posłużyło do budowania Kościoła diecezjalnego. Jedność powstała z wielości różnorodnej. Przez to nasza diecezja jest niezwykle sympatyczna i wszędzie od razu można nawiązać kontakt z ludźmi, bo ludzie się otwierają – zaznaczył ordynariusz diecezji kaliskiej.
Stwierdził, że Kościół w trudnych czasach musi pełnić swoją misję. Ubolewał nad pomysłami legalizowania w katolickiej Polsce związków jednopłciowych i wzmożonymi atakami na duchownych.
W rocznicę utworzenia diecezji kaliskiej biskup wyraził tylko jedno życzenie. – Życzę wszystkim diecezjanom nieba. Życzę tej pełni życia, które stanowi pełnię radości i pełnię szczęścia, a jest to pełnia Boga samego – powiedział bp Napierała.
W darach ofiarnych złożone zostały m.in.: patena i chleb od władz powiatu kaliskiego, pięć ornatów od władz miasta Kalisza, płaskorzeźba z wizerunkiem pierwszego ordynariusza diecezji od członków Akcji Katolickiej, paschał od harcerzy, 20 róż od młodzieży, kosz owoców od przedstawicieli grup duszpasterskich.
Po komunii św. biskup kaliski zawierzył Maryi całą diecezję kaliską. Jako wotum wdzięczności bp Napierała ofiarował na ręce proboszcza katedry ks. prał. Andrzeja Gawła kielich wykonany specjalnie dla tej świątyni.
Na uroczystość do Kalisza przybiegła grupa biegaczy z Ostrowa Wielkopolskiego. Eucharystię uświetnił zespół ,,Nutki Apostoła’’ z parafii św. Pawła w Ostrowie Wielkopolskim.
Diecezja kaliska powstała 25 marca 1992 r. na mocy bulli Ojca Świętego Jana Pawła II ,,Totus Tuus Polniae Populus’’, która ustanowiła nowy porządek administracyjny Kościoła w Polsce. W skład diecezji kaliskiej wchodzą tereny należące przed podziałem do trzech archidiecezji: poznańskiej, gnieźnieńskiej i wrocławskiej oraz trzech diecezji: włocławskiej, częstochowskiej i opolskiej.
Patronem nowo powstałej diecezji został św. Józef, Oblubieniec NMP i Opiekun Zbawiciela. Kościołem katedralnym ustanowiono kościół św. Mikołaja w Kaliszu, a konkatedrą – kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Ostrowie Wielkopolskim. Ordynariuszem diecezji od chwili jej powstania jest bp Stanisław Napierała, pełniący wcześniej funkcję biskupa pomocniczego archidiecezji poznańskiej. Biskupem pomocniczym został ks. Teofil Wilski, który sakrę biskupią otrzymał w katedrze w Kaliszu 8 maja 1995 r.
Na przestrzeni tych lat w diecezji kaliskiej udało się zrealizować wiele przedsięwzięć. Pierwszym było powołanie 16 kwietnia 1993 r. Caritas Diecezji Kaliskiej. Już 16 października 1993 r. rozpoczęto budowę Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu przy ul. Złotej 144, który poświęcił w 1997 r. Papież Jan Paweł II. Ponadto w Kaliszu wybudowano nowy budynek Kurii Diecezjalnej. Obiekt oddano do użytku 5 września 2000 r. W 2004 r. utworzono w Ostrowie Wielkopolskim dom dla księży emerytów.
Diecezja Kaliska ma już swoje czasopismo i rozgłośnię radiową. Pierwszy numer dwutygodnika ,,Opiekun’’ ukazał się 31 maja 1998 r. Z kolei w uroczystość św. Rodziny 27 grudnia 1998 r. powołano do istnienia Diecezjalne Radio ,,Rodzina’’.
W diecezji kaliskiej powołano wiele stowarzyszeń i ruchów. Do najważniejszych można zaliczyć Akcję Katolicką, Stowarzyszenie ,,Pro Familia’’, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Eucharystyczny Ruch Młodych. W diecezji działają także: Diecezjalne Studium Organistowskie, Diecezjalne Studium Życia Rodzinnego i Instytut Teologiczny.
Podczas inauguracji X Międzynarodowego Kongresu Józefologicznego w Kaliszu w dniu 27 września 2009 r. poświęcono Centrum Józefologiczne znajdujące się w nowym budynku obok Wyższego Seminarium Duchownego. 3 stycznia 2011 r. rozpoczął działalność Sąd Biskupi.
W latach 1994-1996 odbyła się peregrynacja kopii obrazu św. Józefa Kaliskiego we wszystkich parafiach, a od 11 września 2010 r. do 29 października 2011 r. trwała peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. W 2011 r. zakończyły się misje Miłosierdzia Bożego prowadzone przez 9 lat przez ojców jezuitów. 3 czerwca 2004 r. zainaugurowano pierwszoczwartkowe spotkania modlitewne w intencji rodzin i poczętego życia.
Każdego miesiąca modlitwa z Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu jest transmitowana przez Radio „Maryja” i Telewizję „Trwam”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.