Bp Napierała poświęcił odnowione XIX-wieczne organy w Pogorzelicy
01 czerwca 2012 | 13:25 | ek Ⓒ Ⓟ
Bp Stanisław Napierała poświęcił odnowione XIX-wieczne organy w kościele pw. św. Wojciecha Biskupa i Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Pogorzelicy. Dokonał tego wieczorem 31 maja podczas uroczystości bierzmowania.
W ostatnich pięciu latach kościół w Pogorzelicy został gruntownie odnowiony. Trzy lata temu bp Napierała poświęcił odrestaurowane ołtarze: główny i boczne, a dzisiaj dokonał poświęcenia zabytkowych 13-głosowych organów z 1887 r., które przez pół roku były remontowane przez firmę Jana Drozdowicza z Poznania. Ponadto w kościele założono nowe żyrandole neogotyckie i kinkiety, sprawiono nową konstrukcję dzwonów i tarcze zegarowe oraz założono kostkę na cmentarzu.
Bp Stanisław Napierała podziękował proboszczowi za dzieło odnowienia kościoła i organów. – Raduję się razem z wami tym, co udało się wykonać. Organy to instrument godny domu Bożego. To on prowadzi najpiękniejszą modlitwę – modlitwę śpiewu i stwarza w świątyni klimat. Delikatne dźwięki organów schodzą do głębi, która jest w człowieku i tak delikatnie jak Duch Święty poruszają strunami naszej duszy i stwarzają w nas klimat modlitwy – mówił ordynariusz diecezji kaliskiej.
Zauważył, że oprócz dzieł materialnych proboszcz potrafił stworzyć odpowiedni kontakt z ludźmi. – Jestem przekonany Księże Rafale, że jesteś dobrym pasterzem dla ludzi, których Pan Jezus Ci powierzył, abyś ich prowadził do nieba – powiedział biskup kaliski.
Po Mszy św. odbył się krótki koncert organowy w wykonaniu prof. Krzysztofa Wilkusa, organisty katedry poznańskiej.
Pierwsza drewniana świątynia w Pogorzelicy powstała w XIII w. dzięki staraniu zakonników Joanitów z Poznaniu. W XVII w. erygowano parafię i nadano tytuł św. Wojciecha. W 1881 r. pożar zniszczył drewniany kościół. W latach 1886-1887 wybudowano obecny murowany kościół w stylu neogotyckim wraz z ołtarzami i organami, który konsekrowano w 1887 r. W 1929 r. ufundowano trzy dzwony. W latach 1941-1945 kościół został zamknięty, ograbiony i zdewastowany przez niemieckiego okupanta. Po wojnie świątynię odnowiono, a w 1959 r. przeprowadzono remont dachu i wieży. Od 2007 r. proboszczem parafii jest ks. Rafał Mielcarek.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.