Bp Napierała: świętość kapłana jest świadectwem
16 kwietnia 2012 | 17:54 | ek Ⓒ Ⓟ
Osobista świętość kapłana jest świadectwem i argumentem dla nauki, którą głosi – mówił bp Stanisław Napierała do księży z diecezji kaliskiej w Dniu Świętości Kapłańskiej.
Kilkuset kapłanów z diecezji kaliskiej rozpoczęło Dzień Świętości Kapłańskiej w kaliskiej katedrze. Konferencję ascetyczną wygłosił ks. kan. Antoni Balcerzak z archidiecezji gnieźnieńskiej, a po niej kapłani mieli możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania oraz prywatnej Adoracji Najświętszego Sakramentu. Po nabożeństwie w katedrze kapłani procesyjnie przeszli do Sanktuarium św. Józefa na Eucharystię. Mszy św. przewodniczył ordynariusz diecezji kaliskiej bp Stanisław Napierała w asyście bp. seniora Teofila Wilskiego i zgromadzonych księży.
W homilii biskup kaliski odwołał się do świętości. – Świętość to imię Boga. Kapłani w szczególny sposób mają stawać się świętymi i prowadzić innych do świętości. Świętość jest darem Boga i równocześnie zadaniem. Świętość jest znamieniem Kościoła – mówił.
Stwierdził, że Kościół potrzebuje nieustannej odnowy i oczyszczenia, ponieważ jego członkowie, nie wyłączając jego oficjalnych przedstawicieli – biskupów i kapłanów są grzesznymi ludźmi. Dodał, że dzięki znamieniu świętości Kościół nie może nigdy przez grzech swoich członków zostać do tego stopnia dotknięty, żeby Duch Święty całkowicie go opuścił. Podkreślił, że Kościołowi nigdy nie zabraknie świętych ludzi, świadków świętości Boga.
Zaznaczył, że święty kapłan to wielkie bogactwo Kościoła. – Taki kapłan swoją świętością promieniuje i sprawia, że głoszona Ewangelia brzmi święto i przekonywająco – zauważył bp Napierała. Wskazał, że w prezbiterium kaliskim byli i są księża obdarowani rozmaitymi charyzmatami, zdolni do zadań bardzo trudnych w służbie ubogim, opuszczonym, dotkniętych różną nędzą materialną i moralną.
Ubolewał, że media nagłaśniają upadek kapłana w ten sposób, aby u odbiorcy pojawiła się podejrzliwa i uogólniająca myśl, że wszyscy księża tak postępują.
Ordynariusz diecezji kaliskiej zwrócił się też do księży obchodzących 25. oraz 50. rocznicę święceń kapłańskich i podziękował im za "kapłańskie i duszpasterskie utrudzenie w służbie Bogu i ludziom, a także za 20 lat wspólnego budowania młodego Kościoła diecezji kaliskiej".
Słowa wdzięczności skierował też do bp. Teofila Wilskiego i wszystkich kapłanów. – Razem budowaliśmy początki Kościoła naszej diecezji. Cieszymy się tym, co nam się udało i dziękujemy za to Panu Bogu. Można było więcej, lepiej, ale jesteśmy słabymi, ułomnymi, grzesznymi ludźmi. Staraliśmy się w diecezji budować Królestwo Boże, staraliśmy się ludzi prowadzić do Boga i uświęcać ich głosząc Słowo Boże i sprawując święte sakramenty – dziękował bp Napierała.
Po komunii biskupi i kapłani jubilaci udali się do Kaplicy Obrazu św. Józefa Kaliskiego, gdzie bp Stanisław Napierała odmówił akt zawierzenia św. Józefowi duchowieństwa diecezji kaliskiej.
Bp Napierała złożył życzenia jubilatom, a dzieci z Przedszkola Parkowego w Kaliszu ubrane w dawne stroje Wielkopolan wręczyły kapłanom róże. Wśród uhonorowanych było 15 jubilatów srebrnych i 10 złotych.
W imieniu wszystkich kapłanów diecezji kaliskiej wikariusz biskupi ks. prał. Henryk Szymiec dziękował bp. Stanisławowi Napierale i bp. Teofilowi Wilskiemu za sprawowaną Eucharystię i Słowo Boże oraz gorliwą posługę biskupią w ciągu minionych 20 lat.
W diecezji kaliskiej obecnie jest 512 księży. Na emeryturze przebywa 53 kapłanów. W ciągu 20 lat zmarło 112 księży diecezjalnych i 14 zakonnych. W tym czasie bp Stanisław Napierała wyświęcił 257 księży, a bp Teofil Wilski dodatkowo 8 kapłanów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.