Bp Napierała: w imię pluralizmu zaczęto stawiać na równi zło z dobrem
09 lipca 2017 | 22:06 | ek | Jasna Góra Ⓒ Ⓟ
W imię pluralizmu zaczęto stawiać na równi zło z dobrem, kłamstwo z prawdą, piękno z brzydotą. Skutki i owoce chorego pluralizmu są obecne i znacząco zauważalne w Polsce – mówił bp Stanisław Napierała na Jasnej Górze. Biskup kaliski senior przewodniczył w sobotę wieczorem Mszy św. na rozpoczęcie XXVI Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja.
Licznie zgromadzonych pielgrzymów powitał o. Mieczysław Polak, podprzeor Jasnej Góry.
W homilii bp Stanisław Napierała wskazywał na pluralizm, który zainfekowany złem jest źródłem konfliktów, napięć i walk. – Pluralizm, jako wielość różnorodna jest dobrem. Jest bogactwem. Jest tworzywem budowania prawdziwej jedności i wspólnoty. Pluralizm powinien być moralny, to jest zgodny z obiektywnym porządkiem norm moralnych, które tkwią w człowieczeństwie, czyli w naturze człowieka. Tymczasem od dłuższego czasu w pluralizmie pojawia się jakby śmiercionośna choroba. Pluralizm został zainfekowany ideologią liberalizmu. Oderwano go bowiem od Stwórcy, oderwano od obiektywnych norm moralnych i etycznych – powiedział kaznodzieja.
Zaznaczył, że w imię pluralizmu zaczęto stawiać na równi zło z dobrem, kłamstwo z prawdą, piękno z brzydotą. – W imię fałszywego pluralizmu legalizuje się rozmaite wynaturzenia, godzące w godność człowieka; odzierające, zwłaszcza młodych, a nawet dzieci z wrażliwości moralnej, z poczucia wstydu, z poczucia piękna – stwierdził celebrans.
Dodał, że w imię pluralizmu uderza się w dziedzictwo narodowe, kulturę i twórczość artystyczną, wykorzystując niektórych jej przedstawicieli do produkowania brzydoty, rzucania bluźnierstw przeciw Bogu, profanowania znaków religii i wiary, zwłaszcza krzyża.
Ubolewał, że usiłuje się zamknąć usta nawet głosicielom Ewangelii. – Niektóre wypowiedzi Pisma Świętego zostały już zepchnięte w milczenie w obawie przed konsekwencjami, jakie mogłyby spaść na ich głosicieli, na Kościół, na wierzących – powiedział bp Napierała.
Biskup wskazywał, że skutki i owoce chorego pluralizmu są obecne i znacząco zauważalne w Polsce.
Dodał jednak, że zamęt moralno-etyczny szerzony przez ideologów tego chorego pluralizmu nie przeniknął do końca zdrowej tkanki polskiego społeczeństwa. – Większość Polaków, mimo pręgierza gróźb, pozostaje wierna swej tożsamości, wierna historycznemu dziedzictwu, które tworzyli i za które życiem płacili nasi praojcowie. Polska mimo narzucanych jej uciążliwości pozostaje wierna Chrystusowi, Ewangelii, Kościołowi. Chyba dlatego mogą dokonywać się u nas zmiany i przemiany w większości dobre i oczekiwane. Ich symbolem i zwornikiem stało się poniekąd przysłowiowe „500 plus” – mówił hierarcha.
Podkreślał, że od 25 lat Radio Maryja głosi prawdę o Bogu, o Ewangelii, o Kościele, o Polsce, o życiu, o małżeństwie, o rodzinie. Dodał, że niestety szatan walczy z tą prawdą. – Ojciec kłamstwa nie może znieść eklezjo-twórczej działalności „Radia Maryja”, dzięki, której zgromadzają się tysiące Polaków w kraju i za granicą, na modlitwie, na słuchaniu Słowa Bożego, na katechezie, na uczonych wykładach; zgromadzają się w swoich domach i rodzinach, w szpitalach, w świątyniach, a także na spotkaniach liczących setki tysięcy ludzi, skupionych, zasłuchanych, zmęczonych ale radosnych, modlących się w różnych intencjach, także za rządzących, a nawet za nieprzyjaciół – stwierdził bp senior.
Zachęcał wiernych, aby swoją postawą głosili, że jest Bóg. – Jest Bóg! My chcemy Boga, my ludzie XXI wieku! Jest prawda! Jest dobro! Głośmy je! Głośmy piękno i wartość życia! Głośmy piękno małżeństwa! Głośmy piękno rodziny! Budujmy, a nie dzielmy. Nie pozwólmy sobie wmawiać, że w Polsce konflikty i podziały posunęły się tak daleko, że już nie jesteśmy w stanie z nich się wyzwolić. To nieprawda. To niebezpieczna pokusa. Idźmy i głośmy potęgę wstawiennictwa Maryi, przekonani, że Jej Niepokalane Serce zwycięży – powiedział bp Napierała.
O. Tadeusz Rydzyk przypomniał trudne początki działalności Radia Maryja, które powstało dzięki Panu Bogu i ludziom.
Prosił Polaków, aby odważnie głosili Ewangelię. Zachęcał też, aby sięgali po prasę katolicką.
Namawiał rządzących, aby wprowadzili ustawę dotyczącą zakazu handlu w niedzielę.
Wraz z bp. Stanisławem Napierałą Mszę św. koncelebrowało 7 biskupów, ojcowie redemptoryści z o. Tadeuszem Rydzykiem i kilkudziesięciu kapłanów.
Dla społeczności pielgrzymkowej Biuro Prasowe KEP utworzyło facebookowy fanpage i twitterowy hashtag #PolskaPielgrzymuje. Zamieszczać na nich można pielgrzymkowe filmy, zdjęcia, relacje i intencje. Najnowsze informacje z pielgrzymiego szlaku dostępne są również w serwisie specjalnym KAI www.pielgrzymki.ekai.pl.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.