Bp Niemiec: pójście za Jezusem, to zgodzenie się na swój krzyż
09 września 2013 | 14:59 | apis Ⓒ Ⓟ
O tym, że pójście za Jezusem, opowiedzenie się za Nim, to zgodzenie się na swój krzyż – mówił biskup pomocniczy ukraińskiej diecezji kamieniecko-podolskiej Jan Niemiec, 8 września br. do prawie 3 tysięcy pielgrzymów zgromadzonych na Świętym Krzyżu. W sanktuarium świętokrzyskim rozpoczęły się tygodniowe uroczystości odpustowe ku czci podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego.
Uroczystą Eucharystię koncelebrowali m.in.: o. Andrzej Korda OMI, wikariusz prowincjalny Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, kapłani dekanatu świętokrzyskiego oraz księża, którzy przybyli z pieszymi pielgrzymami ze swoich parafii. Bp Jan Niemiec w homilii zwrócił uwagę na sens cierpienia w życiu człowieka, chrześcijanina.
– Kiedy przybywamy do tego najstarszego sanktuarium na naszych ziemiach, kiedy klękamy przed cząstką Chrystusowego Krzyża nie sposób nie myśleć o słabości, cierpieniu jakiego doświadczamy w naszym życiu. Tylko ten, kto patrzy na Chrystusa ukrzyżowanego, kto zdolny jest w Jego ranach zanurzyć swoje grzechy, niewierności, swoją złość, tylko ten, kto zobaczy ogrom grzechu i powierzy to wszystko Chrystusowi na pewno doświadczy zbawienia – mówił biskup z Ukrainy.
– Przybywam dziś tutaj jako pielgrzym i gdy uklęknąłem w kaplicy relikwii, gdy spojrzałem na Krzyż, kontemplując tajemnicę zbawienia, poczułem, że muszę powierzyć się Bogu w sakramencie pokuty i pojednania. Bo wobec tej tajemnicy, którą kryje Krzyż Zbawiciela odkrywa się zbawczą moc Jezusa wtedy odchodzi się wolnym, mocnym – mocą Boga samego, mocnym miłością Chrystusa Ukrzyżowanego – podkreślił bp Niemiec.
Biskup zwrócił uwagę na to, że nie można w sposób rozrywkowy głosić Ewangelii, zapominając przy tym o krzyżu Chrystusowym.
– Pójście za Jezusem, opowiedzenie się za Nim, to zgodzenie się na swój krzyż. Dla nas krzyż – to miłości nauka. On jest dla nas mocą Bożą i mądrością Bożą. Choć świat chce nas katechizować mówiąc, że cierpienie, choroba nie ma sensu i będzie nas nakłaniał do aborcji, eutanazji, do używania środków antykoncepcyjnych to my, jeśli będziemy mocni Bogiem stawimy czoło tej katechezie bez wiary – mówił kaznodzieja.
– My razem z Chrystusem mamy umierać na krzyżu. Na krzyżu ma umrzeć stary człowiek – grzeszny, słaby, upadający a narodzić się nowy. Bóg cierpienie wykorzystuje dla naszego zbawienia. Przylgnijmy do krzyża Chrystusa tu na tej górze. Nie odrzucajmy Chrystusa – apelował hierarcha.
W Eucharystii wraz z rzeszą pielgrzymów modlili się parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i samorządowych regionu świętokrzyskiego. Liturgię uświetniła Orkiestra Huty Szkła Gospodarczego Tadeusza Wrześniaka oraz chór parafialny z parafii św. Józefa Oblubieńca NMP z Zagnańska. Wszyscy zebrani zostali pobłogosławieni Relikwią Drzewa Krzyża Świętego, którą uczcili przez ucałowanie.
Podczas porannej Mszy św. 14 nowicjuszy złożyło pierwszą profesję zakonną. Zakończyli tym samym rok formacji w nowicjacie. Ich miejsce i obowiązki w klasztorze i sanktuarium przejęło 16 nowych adeptów życia oblackiego oraz jeden postulant. Wśród tegorocznej grupy nowicjuszy są młodzieńcy m.in. z Turkmenistanu i z Ukrainy.
Tegoroczne uroczystości odpustowe będą trwały przez cały tydzień. Do Relikwii Drzewa Krzyża Świętego pielgrzymować będą m.in.: małżonkowie oczekujący potomstwa, rodzice z małymi dziećmi, kapłani, młodzież, rolnicy, sadownicy i plantatorzy truskawek.
Przez cały tydzień trwania uroczystości odpustowych wjazd na Święty Krzyż będzie wolny. Pielgrzymi swoimi środkami lokomocji będą mogli wjechać na górę, by uczestniczyć w zaplanowanych nabożeństwach.
Wyjątkiem będzie niedziela, kiedy to odbywać się będzie zakończenie uroczystości związanych z obchodami 150. rocznicy Powstania Styczniowego. Urząd Marszałkowski w Kielcach jako organizator i gospodarz uroczystości zapewni autobusowy ruch wahadłowy na drodze od parkingu w Hucie Szklanej do świętokrzyskiego sanktuarium.
Inicjatorem tygodniowego odpustu Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego i pielgrzymki osób konsekrowanych był w 2006 r. podczas jubileuszu życia monastycznego na Świętym Krzyżu bp Andrzej Dzięga, ówczesny ordynariusz sandomierski.
Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Od X w. do kasacji opactwa w 1819 r. gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni, obecnie opiekę nad nią sprawują misjonarze oblaci Maryi Niepokalanej. W średniowieczu oraz później, aż do kasaty w 1819 r., Święty Krzyż był jednym z najważniejszych ośrodków intelektualnych i kulturalnych w Polsce.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.