Bp Nitkiewicz: bł. Kadłubek – wzorem gorliwości apostolskiej, naukowej i społecznej
23 lutego 2014 | 14:21 | apis Ⓒ Ⓟ
O tym, że bł. Wincenty Kadłubek może być dla współczesnych kleryków wzorem gorliwości apostolskiej, naukowej i społecznej – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz 22 lutego w Sandomierzu. W kościele seminaryjnym sprawowane były uroczyste Nieszpory poświęcone patronowi Sandomierza i diecezji sandomierskiej.
W uroczystych nieszporach, którym przewodniczył bp Nitkiewicz uczestniczyli: biskup senior Edward Frankowski, wychowawcy i studenci seminarium oraz prałaci i kanonicy sandomierskiej Kapituły Katedralnej.
Biskup sandomierski nawiązując do niedawnej wizyty biskupów polskich Ad limina Apostolorum w Rzymie przywołał słowa papieża Franciszka dotyczące formacji seminaryjnej i jako wzór do naśladowania wskazał bł. Wincentego Kadłubka.
– Ojciec Święty wskazał na potrzebę większego zaangażowania kleryków w różne formy apostolatu. Świadomość, że jesteście potrzebni ludziom, że z Bożą pomocą możecie dla nich wiele zrobić, zmotywuje was jeszcze bardziej do pracy nad sobą i do gorliwości w nauce – podkreślił hierarcha.
– Wzorem takiej gorliwości, apostolskiej, naukowej i społecznej, był również bł. Wincenty Kadłubek, który mówił, że dla serca spragnionego nawet pośpiech jest zwłoką. Nie odkładajcie niczego na jutro, szczególnie jeśli chodzi o dobre uczynki – wskazywał bp Nitkiewicz.
W homilii ks. Jan Biedroń, rektor sandomierskiego Wyższego Seminarium Duchownego wskazał na środki uświęcenia życia, jakimi wyróżniał się bł. Wincenty Kadłubek.
– Wielkość Wincentego, zwanego Kadłubkiem płynie z jego świętości, z jego przyjaźni z Bogiem. On także i dziś wskazuje drogę, jak należy żyć, aby dojść do Boga. Świętość jest ponadczasowa, gdyż jest zakotwiczona w Bogu. Autor Listu do Hebrajczyków podpowiada, abyśmy pozwolili działać Bogu, by On prowadził nas jak pasterz prowadzi swoje owce, aby kształtował nasze życie w posłuszeństwie – mówił ks. Biedroń.
– Dlatego w święto katedry św. Piotra, dziękujemy za błogosławionego Wincentego Kadłubka i stając przy następcy Piotra – papieżu Franciszku mamy świadomość, że Stolica Piotrowa jest podstawą jedności Kościoła – podkreślił rektor seminarium.
Po wspólnej modlitwie alumni IV rocznika seminarium przedstawili program artystyczno-teatralny na temat bł. Wincentego Kadłubka ukazując kolejne etapy jego życia oraz podejmowane zadania i posługi dla Kościoła i społeczeństwa.
Błogosławiony Wincenty Kadłubek urodził się około 1150 roku w Karwowie koło Opatowa. Pierwsze nauki pobierał w pobliskiej Stopnicy, potem udał się do Krakowa, gdzie uczęszczał do szkoły katedralnej. Następnie studiował w Paryżu i Bolonii. Był kronikarzem, dziejopisarzem, kancelistą i kapelanem nadwornym Kazimierza II Sprawiedliwego. Najpierw pełnił funkcję prepozyta – przewodniczącego kolegiaty Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sandomierzu, a następnie został biskupem krakowskim.
Zrezygnował z biskupstwa i ostatnie lata życia spędził w klasztorze cystersów w Jędrzejowie.
Wincenty zmarł w Jędrzejowie 8 marca 1223 r. i został pochowany w prezbiterium klasztornego kościoła. W roku 1764 Kongregacja Obrzędów zatwierdziła kult, a papież Klemens XIII podpisał odpowiednią bullę, co równało się formalnej beatyfikacji. W ikonografii bł. Wincenty przedstawiany jest w stroju biskupim. Jego atrybutami są pastorał oraz infuła u stóp.
Dzieciństwo spędzone w rodzinnym majątku w Karwowie na terenie parafii Włostów, oraz prepozytura w kolegiacie sandomierskiej w latach 1186-1207 sprawiły, że oficjalnie zatwierdzony w 1764 r. kult błogosławionego zaczął dynamicznie rozwijać się na Sandomierszczyźnie. Bł. Wincenty Kadłubek jest patronem Sandomierza i diecezji sandomierskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.