Bp Nitkiewicz: Bóg mówi do nas ludzkim językiem
08 września 2016 | 22:27 | apis Ⓒ Ⓟ
O tym, że Bóg mówi do nas ludzkim językiem i objawia się w codziennym życiu – mówił biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz 8 września w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny podczas uroczystości odpustowych w Janowie Lubelskim.
W janowskim sanktuarium Matki Bożej Łaskawej i Różańcowej mieszkańcy miasta, liczni pielgrzymi z diecezji sandomierskiej, lubelskiej i zamojsko-lubaczowskiej, rolnicy z okolicznych parafii, a także włodarze miasta i powiatu oraz przedstawiciel parlamentu dziękowali za 31. rocznicę koronacji cudownego znajdującego się tam wizerunku Matki Bożej oraz za tegoroczne plony. Uroczystościom przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz.
Podczas korowodu dożynkowego rolnicy przynosząc do ołtarza wieńce dziękowali Bogu za tegoroczne zbiory. Zebranych uroczyście witał ks. Jacek Staszak, kustosz sanktuarium i dziekan Kapituły Janowskiej.
Eucharystii koncelebrowanej przez kapłanów z dekanatu i przybyłych wraz z pątnikami, przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Wzięli w niej udział również kanonicy powołanej rok temu Kapituły Janowskiej.
Podczas homilii bp Krzysztof Nitkiewicz zachęcał do tego, aby w historii zbawienia oraz w codziennym życiu zobaczyć oblicze miłującego Boga. – Szukamy często rzeczy i zjawisk niezwykłych, wprawiających w zachwyt, w uniesienie. Bóg tymczasem mówi do nas ludzkim językiem, objawia się w codzienności, w darze życia. Starajmy się dostrzec Jego obecność, Jego bliskość, Jego działanie pełne miłosierdzia. Starajmy się dostrzec i zaufać. Wówczas nasza wiara stanie się żywa i będzie przynosiła owoce, tak jak wiara Maryi – wskazał biskup.
Hierarcha mówił także o szacunku dla życia. Podkreślił, że bez względu na biologiczne stadium życia i społeczne usytuowanie człowieka, ma ono zawsze taką samą godność i bezcenną wartość, których nie można lekceważyć.
Zwieńczeniem modlitwy była procesja po Placu Maryjnym. Po Eucharystii nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie tablic z nazwiskami wszystkich księży proboszczów posługujących w janowskiej parafii od początku jej istnienia w Białej i Janowie Lubelskim oraz tablicy upamiętniającej powstanie miejscowej kapituły i kolegiaty.
Ordynariusz powiększył kapitułę, mianując nowych kanoników. Kanonikiem gremialnym Kapituły Janowskiej został rektor sandomierskiego Wyższego Seminarium Duchownego ks. Rafał Kułaga, a kanonikami honorowymi misjonarz w Ekwadorze ks. Wiesław Podgórski oraz proboszcz parafii Turbia ks. Grzegorz Miszczak.
Po Mszy św. wierni mogli obejrzeć program słowno-muzyczny na temat 1050. rocznicy Chrztu Polski i wspólnie modlić się na różańcu. Uroczystość zakończyła Pasterka Maryjna o północy.
Świętowanie odpustowe rozpoczęło się już dnia poprzedniego w wigilię święta maryjnego przybyciem pielgrzymów z diecezji lubelskiej, zamojsko-lubaczowskiej i sandomierskiej. Uroczystej Eucharystii przewodniczył biskup pomocniczy z diecezji zamojsko-lubaczowskiej Mariusz Leszczyński.
Z dokumentów historycznych wynika, że historia parafii Św. Jana Chrzciciela sięga 1326 r. Obecny kościół murowany w Janowie Lubelskim został zbudowany przez dominikanów w latach 1694-1724. Dnia 21 X 1742 r. poświęcił uroczyście go bp Michał Kunicki z Krakowa.
Dominikanie sprowadzeni zostali do Janowa przez wojewodę sandomierskiego Jana Zamojskiego Sobiepana. Ofiarowany przez niego cudowny obraz Matki Bożej Łaskawej Różańcowej został oddany ich opiece. Parafia posiada akta parafialne od 1795 r.
Początek szczególnego kultu Matki Bożej w Janowie Lubelskim sięga pierwszej połowy XVII wieku, kiedy to miały miejsce pierwsze objawienia Matki Bożej i uzyskane tu łaski i uzdrowienia. Wszelkie łaski uznane za nadprzyrodzone zawarte są w księdze cudów i łask zapisywanej przez dominikanów przez 141 lat.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.