Drukuj Powrót do artykułu

Bp Nitkiewicz: Bóg wskazuje kierunek codziennej wędrówki

01 stycznia 2018 | 22:49 | apis | Sandomierz Ⓒ Ⓟ

Bóg wskazuje kierunek codziennej wędrówki i wypełnia swoją mocą naszą niemoc – wskazywał bp Krzysztof Nitkiewicz podczas sprawowanej w Sandomierzu w ostatnim dniu roku Mszy dziękczynno-przebłagalnej za mijający 2017 rok.

Podczas Mszy w kościele rektoralnym pw. Ducha Świętego biskup sandomierski mówił w homilii o bezpowrotnym upływie czasu, którego znakiem jest chociażby śmierć najbliższych osób. – Tymczasem Opatrzność Boża roztacza przed nami olśniewające perspektywy. Otwiera nowe możliwości – podkreślał ordynariusz.

Biskup wymienił spośród ważnych wydarzeń tylko niektóre, jakie pojawiły się w mijającym roku: otwarcie II Synodu Diecezjalnego, który zaangażował coraz więcej duchownych i świeckich, rozpoczęcie Roku Jubileuszowego 200 – Lecia Diecezji Sandomierskiej, a także wyświęcenie nowych kapłanów.

Biskup wspomniał o przygotowaniach do ustanowienia nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej oraz o przeprowadzonej latem Ewangelizacji Sandomierza.

– Bez robienia medialnego rozgłosu niesiona była pomoc potrzebującym w diecezji i poza granicami Polski. To Bóg dał nam te wszystkie możliwości i przez nie zjednoczył nas jeszcze mocniej ze sobą w swoim Synu Jezusie Chrystusie. Za ten czas łaski pragniemy dzisiaj dziękować, śpiewając „Te Deum” – „Ciebie Boga wysławiamy” – podkreślił hierarcha.

Ordynariusz zwrócił także uwagę na to, że bez względu na charakter zachodzących przemian, spora grupa osób przyjmuje niezmiennie postawę recenzentów i krytykantów. Jego zdaniem, takie podejście zamyka niestety na natchnienia Ducha Świętego Odnowiciela i działa destrukcyjnie.

– Nie pozwala kochać, a przecież to miłość dodaje skrzydeł, jest kreatywna. Trwonimy nierzadko energię na rzeczy mało istotne, żeby wykazać się jakąś aktywnością albo uspokoić sumienie. Prowadzimy bezsensowną grę pozorów. A czas płynie, ucieka i jeżeli nie zmienimy tej zachowawczej logiki przetrwania, degradacja będzie dalej postępowała. To jest problem dotyczący zarówno części naszych parafii i wspólnot religijnych, jak również niektórych miast oraz gmin leżących na terenie diecezji – podkreślał kaznodzieja.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.