Bp Nitkiewicz: celebrowanie samych siebie, to prosta droga do autodestrukcji
03 października 2016 | 08:50 | apis Ⓒ Ⓟ
Celebrowanie samych siebie, to prosta droga do autodestrukcji – powiedział bp Krzysztof Nitkiewicz w niedzielę, 2 października, w Ćmielowie. W kościele parafialnym odbyło się poświęcenie nowego ołtarza i ambony.
Podczas Mszy św. w wygłoszonym kazaniu, bp Krzysztof Nitkiewicz zwrócił uwagę na to, że wiara powinna kształtować postawę, która wyraża się w podejściu do Boga, wspólnoty, drugiego człowieka i do różnorodnych problemów.
Hierarcha przywołał postać pochodzącego z parafii ćmielowskiej kandydata na ołtarze sługi Bożego ks. Wincentego Granata, podkreślając, że był on nie tylko wybitnym nauczycielem dogmatów wiary na katedrze KUL, ale przede wszystkim głęboko wierzącym chrześcijaninem.
– Chociaż przerastał innych swoją pozycją oraz poziomem intelektualnym, pozostał cichym i pokornym kapłanem. Nie chełpił się znajomościami i rozlicznymi kontaktami lecz wykorzystywał je do tego, aby pomagać innym. Wziął sobie do serca słowa, które słyszeliśmy w dzisiejszej Ewangelii: „Słudzy nieużyteczni jesteśmy, wykonaliśmy to, co mieliśmy wykonać” – mówił biskup.
Bp Nitkiewicz podkreślił, że dla wielu osób było to śmieszne, naiwne, wręcz irracjonalne, ale owoce jakie pozostawił po sobie ks. prof. Granat, pokazują że tylko taka postawa jest słuszna. "Niech każdy z nas zwróci miejsce przynależne Bogu, a wtedy odnajdziemy prawdziwy sens życia. Uzdrowimy również nasze relacje rodzinne, religijne i społeczne" – podkreślał ordynariusz.
Parafia p.w. Wniebowzięcia NMP w trwającym Roku Miłosierdzia i Jubileuszu 1050-leciu Chrztu Polski ufundowała wotum: ołtarz i ambonkę. Uroczystości poświęcenia ołtarza przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz, wraz z nim Mszę św. koncelebrowali kapłani dekanalni. Biskup namaścił ołtarz olejem świętym oraz dokonał jego uroczystego okadzenia.
– W najbliższym czasie powróci z konserwacji chrzcielnica z obrazem „Chrzest Pana Jezusa w Jordanie". Ze względu na szczególne znaczenie ołtarza i jego świętość został zrobiony nowy ołtarz nawiązujący stylem do ołtarza głównego z XVII wieku – poinformował ks. Czesław Gumieniak, proboszcz parafii.
Parafia erygowana była przed rokiem 1326. Kościół parafialny p.w. Wniebowzięcia NMP był odnowiony gruntownie w 1509-1510 r. na koszt Mikołaja Szydłowieckiego burgrabiego krakowskiego.
W połowie XVI w. był zniszczony przez arian, a następnie restaurowany ok. połowy XVIII w., oraz dwukrotnie w XIX wieku. Znajduje się w nim ołtarz główny, późnobarokowy ok. 1692 r., a w nim obraz łaskami słynący Matki Bożej Pocieszenia z końca XVII w.
Dwa ołtarze boczne, poświęcone zostały w 1768 r. W lewym ołtarzu znajduje się krucyfiks, rzeźba włoska późnobarokowa z pocz. wieku XVIII na tle płaskorzeźby Jerozolimy, w prawym – obrazy późnobarokowe ok. połowy XVIII w. św. Anny Samotrzeciej i Przemienienia Pańskiego.
Trzeci ołtarz boczny jest z obrazem Serca Jezusowego. Znajdują się tam – ambona rokokowa i chrzcielnica kamienna barokowa I połowy XVIII w. Parafia posiada akta parafialne od 1668 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.