Bp Nitkiewicz do kapłanów: Bóg chce mieć nas dla siebie
01 kwietnia 2021 | 14:50 | apis | Sandomierz Ⓒ Ⓟ
Bóg chce mieć nas dla siebie, całkowicie i na zawsze. Nie zadawala się okazjonalnymi świadczeniami, które możemy Mu zaoferować. Oczekuje od nas posłuszeństwa z miłości – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz do zgromadzonych kapłanów podczas Mszy św. Krzyżma sprawowanej w Sandomierzu.
Przedpołudniową Mszę Krzyżma w katedrze pod przewodnictwem biskupa sandomierskiego celebrowali: bp Edward Frankowski, ks. prał. Jerzy Dąbek oraz kapłani będący w Radzie Konsultorów, przełożeni Kurii Diecezjalnej, Sądu Biskupiego i WSD oraz księża dziekani.
Ordynariusz dokonał poświęcenia olejów świętych, które są wyrazem jedności Kościoła. Ze względów epidemicznych w liturgii uczestniczyła tylko zgodna z przepisami ilość osób. Wszyscy chętni mogli łączyć się w modlitwie dzięki transmisji on-line.
W homilii bp Krzysztof Nitkiewicz mówił o godności Chrystusa, która dostrzegalna jest w każdym kapłanie podczas sprawowania sakramentów, w szczególności Eucharystii. Dziękował również wszystkim prezbiterom za ich posługę, współpracę oraz solidarność w trudnych chwilach.
Hierarcha podkreślał także konieczność codziennej refleksji dotyczącej swojego kapłaństwa, wierności przyrzeczeniom złożonym w dniu święceń, posługi liturgicznej, kaznodziejskiej, czy katechetycznej.
– Św. Hieronim pisze tak w liście do kapłana Paulina: „Wielką rzeczą jest być chrześcijaninem, nie za niego uchodzić”. Pozwólcie, że z racji Wielkiego Czwartku sparafrazuję tę sentencję w następujący sposób: Wielką rzeczą jest być kapłanem, a nie za niego uchodzić. Jestem kapłanem, czy jedynie za niego uchodzę? Taka refleksja wydaje się być konieczna i to nie tylko raz do roku – wskazywał biskup.
Ordynariusz w dalszej części kazania zwrócił uwagę indywidualizm oraz związaną z nim arbitralność, czy wręcz samowolę w pełnieniu urzędu kościelnego i w sposobie życia.
– Każdy z nas musi stanąć przed obliczem Bożym, aby w zwierciadle Jego Słowa odczytać prawdę o sobie. Aby zobaczyć na ile jest podobny do Chrystusa, który założył Kościół, nazywa go swoim Ciałem i mu przewodzi. A nasz Pan Jezus Chrystus pyta się: Czy dochowujemy przyrzeczeń złożonych w dniu święceń, dotyczących posłuszeństwa, czystości, modlitwy brewiarzowej? Czy pobożnie i z wiarą sprawujemy w liturgii Jego święte Misteria? Jak wyglądają głoszone przez nas homilie i katecheza? Czy nie troszczymy się o własne korzyści ale poświęcamy się całkowicie dla zbawienia ludzi? Musimy odpowiedzieć szczerze na te pytania i przepraszać za nasze winy – apelował hierarcha.
Biskup zaznaczał również, iż wszystkie aspekty kapłańskiego życia powinny być przepełnione Bożą miłością i wypływającym z niej świętym posłuszeństwem.
Bóg wychodzi do nas ze swoim miłosierdziem i chce abyśmy pozostali w Jego miłości. My również odpowiedzmy Mu miłością. Dlatego módlmy się dzisiaj bracia, aby w naszych sercach płonęła stale miłość. Abyśmy mogli powiedzieć za św. Pawłem apostołem: „Już nie ja żyję, lecz żyje we mnie Chrystus. Choć nadal prowadzę życie w ciele, jednak obecne życie moje jest życiem wiary w Syna Bożego, który umiłował mnie i samego siebie wydał za mnie” – podkreślał bp Krzysztof Nitkiewicz.
Na zakończenie Mszy św. biskup sandomierski podziękował wszystkim, którzy uczestniczyli w liturgii dzięki transmisji on-line, a także przedstawicielom Liturgicznej Służby Ołtarza, którą, z powodu obostrzeń pandemicznych, reprezentowali jedynie ministranci i schola z parafii katedralnej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.