Bp Nitkiewicz: kapłan musi przede wszystkim kochać
08 października 2012 | 20:15 | apis Ⓒ Ⓟ
O tym, że kapłan musi przede wszystkim kochać i to bez względu na okoliczności – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz 8 października w Sandomierskiem Wyższym Seminarium Duchownym podczas inauguracji roku akademickiego.
Po raz 193. w sandomierskim seminarium uroczyście rozpoczęto rok edukacyjno-formacyjny. Na sześcioletnich studiach filozoficzno-teologicznych do kapłaństwa przygotowuje się 68 alumnów, w tym 17 kleryków po raz pierwszy rozpoczęło cykl studiów teologicznych.
Mszę św. w kościele seminaryjnym sprawowaną pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza koncelebrowali wraz z bp. Edwardem Frankowskim księża profesorowie i wychowawcy seminaryjni oraz kapłani z terenu diecezji.
W homilii biskup sandomierski mówił o potrzebie kształtowania osobowości w duchu służby miłosiernej. – Wrażliwość na drugiego człowieka, na jego potrzeby i problemy, to jeden z owoców żywej wiary. To miernik naszego podobieństwa do Chrystusa. Formacja seminaryjna winna więc służyć nie tylko zdobywaniu wiedzy teologicznej ale ożywiać oraz pogłębiać miłość do Boga i bliźniego. Kapłan musi przede wszystkim kochać i to bez względu na okoliczności – mówił bp Nitkiewicz.
We wspólnej modlitwie uczestniczyli przedstawiciele władz miasta, wydziałów teologicznych i seminariów duchownych, wyższych uczelni i placówek oświatowych z terenu diecezji, siostry zakonne oraz pracownicy seminarium.
W drugiej części inauguracji odbyło się ślubowanie oraz immatrykulacja (przyjęcie w poczet) alumnów pierwszego roku seminarium, którzy odebrali indeksy z rąk prodziekana Wydziału Teologicznego KUL w Lublinie o. Ireneusza Ledwonia OFM.
Następnie uczestnicy wysłuchali wykładu inauguracyjnego ks. Dariusza Skroka pt. „Duch liturgii Kościoła, odpowiedzią na kryzys wiary współczesnego człowieka”.
Obecnie rektorem WSD w Sandomierzu jest ks. Jan Biedroń. Kształci się tu 68 alumnów. W tym roku wyświęconych zostało 12 neoprezbiterów. W seminarium działają liczne koła: misyjne, sportowe, Caritas, oazowe, KSM, trzeźwościowe, krwiodawstwa, pro-life, przyjaciół Radia Maryja, "Głuchoniemi" oraz Klerycki Krąg Harcerski. Formacja seminaryjna prowadzona jest na czterech poziomach – intelektualnym, duchowym, ludzkim, duszpasterskim i trwa 6 lat.
Historia sandomierskiego Wyższego Seminarium Duchownego sięga 1819 r., gdy ówczesny ordynariusz sandomierski bp Szczepan Hołowczyc podjął starania o jego utworzenie. Udało się to jego następcy bp. Adamowi Prosperowi Burzyńskiemu w 1820 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.