Drukuj Powrót do artykułu

Bp Nitkiewicz: marsz jest upominaniem się o prawo do życia dla każdego człowieka

10 czerwca 2018 | 23:18 | apis | Sandomierz Ⓒ Ⓟ

Dzisiejszy marsz jest naszym upominaniem się o prawo do życia dla każdego człowieka – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz podczas „Marszu dla życia i rodziny”, który odbył 10 czerwca w Sandomierzu.

Wzięli w nim licznie udział członkowie ruchów i stowarzyszeń katolickich wspierających rodziny, uczniowie i nauczyciele, księża, klerycy, siostry zakonne, mieszkańcy oraz parlamentarzyści i władze miasta. Oprawę muzyczną zapewniła Sandomierska Orkiestra Dęta.

Rozpoczynającej marsz Mszy św. w kościele pw. św. Józefa przewodniczył biskup senior Edward Frankowski, który podkreślił potrzebę modlitwy w obronie prawa ludzkiego życia oraz sakramentalnego małżeństwa pomiędzy mężczyzną a kobietą, jako podstawowej wspólnoty tworzącej Kościół oraz naród.

Bp Krzysztof Nitkiewicz zwracając się do uczestników marszu, wskazywał, że nikt nie ma takiej władzy, żeby życie – Boży dar – przerywać lub skracać. Zaapelował także o większe zaangażowanie w niesienie wsparcia osobom znajdującym się potrzebie, aby mogły cieszyć się godnym życiem.

– Potrzebujemy tego marszu dla innych i dla siebie, gdyż z powodu ideologicznego propagowania różnych „wyjątków”, będą zdarzały się coraz częściej przypadki podobne do sytuacji małego Alfiego Evansa, o którym z pewnością słyszeliście. Przy okazji tamtego dramatu próbowano wmówić opinii publicznej, że spowodowanie albo przyśpieszenie śmierci stanowi w pewnych okolicznościach dobrodziejstwo, czy mniejsze zło. Myślę, że niektórzy chcą w ten sposób decydować za nas. Tak więc broniąc życia innych, może nawet osób nam nieznanych, ratujemy jednocześnie nasze własne życie, życie bliskich nam osób – podkreślał biskup sandomierski.

Pani Anna wraz mężem i dwójką dzieci po raz kolejny uczestniczyła w „Marszu dla życia i rodziny”. Jej zdaniem, taki marsz jest to głos w obronie wartości, które stanowią i kształtują domową wspólnotę.

– Szkoda, że może trochę mało młodych małżeństw rozumie potrzebę takiego zamanifestowania własnych przekonań. Takie spotkanie pokazuje, że rodziny chcą wspólnie spędzać czas, a dla dzieciaków jest to świetna okazja, by wziąć udział w wielu wspólnych zabawach – podkreślała pani Anna.

Podsumowaniem marszu był piknik rodzinno-charytatywny, w którego programie znalazły się występy artystyczne, wokalne i taneczne, konkurencje sportowe oraz zabawy, gry plenerowe i edukacyjne dla dzieci. Zorganizowany został przez Katolickie Centrum Pomocy Rodzinie Dekanatu Sandomierskiego im. Sługi Bożego ks. Wincentego Granata oraz miejscowe parafie.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.