Drukuj Powrót do artykułu

Bp Nitkiewicz: Mędrcy ze Wschodu są obrazem ludzkości spragnionej Boga

06 stycznia 2018 | 18:45 | apis | Osiek Ⓒ Ⓟ

Mędrcy ze Wschodu są obrazem ludzkości spragnionej Boga, która nie zawsze potrafi sobie to od razu uświadomić – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz podczas sobotniego Orszaku Trzech Króli w Osieku. W całej diecezji sandomierskiej ulicami miast i parafii przeszło ponad 20 orszaków, podczas których zebrano bardzo wiele darów dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Gościeradowie.

Przed wyruszeniem na trasę orszaku bp Krzysztof Nitkiewicz podzielił się z zebranymi obserwacją dotyczącą okresu bezpośrednio po świętach Bożego Narodzenia, kiedy to ludzie ruszyli wówczas masowo do centrów handlowych, blokując arterie komunikacyjne miast. Zdaniem biskupa, jakby po biesiadowaniu przy świątecznym stole wyczerpały się nagle w domach zapasy żywności albo pojawił się niedosyt po przedświątecznych zakupach.

– Postawa mędrców ze Wschodu nazywanych królami jest całkowicie odmienna. Oni posiadają zarówno wiedzę, jak i bogactwo, a jednak szukają czegoś, a raczej Kogoś więcej. Inwestują w te poszukiwania, wszystko, czym dysponują. Ich wzajemne relacje charakteryzują się braterstwem. Co za wspaniały wzór dla nas! W postawie mędrców ze Wschodu wyraża się wyjątkowość osoby ludzkiej, wielkość jej powołania – podkreślał hierarcha.

– Dla Niego nie ma lepszych i gorszych. On szuka człowieka, wychodzi mu naprzeciw. Objawia się w Piśmie św., przemawia głosem ludzi, wydarzeń, natury. Jestem przekonany, że dzisiaj przemawia przez Orszaki Trzech Króli. Uczestnicząc w nich stajemy się Jego przesłaniem dla Polski, Europy i świata. Jesteśmy znakiem wspólnoty, w której wszyscy są dla siebie siostrami i braćmi. Wspólnoty, która jest radosna, niesie optymizm. Nie użala się nad własnym losem, nie prowokuje, nikogo nie obraża – wskazywał biskup.

– Bardzo za nie dziękuję i proszę, abyśmy wspierali się na co dzień. W ten sposób uświadamiamy sobie, że stanowimy jeden Lud Boży. Niech Wielka miłość objawiona w Jezusie Chrystusie nieustannie nas inspiruje i przynagla do budowania właściwych relacji. On przecież powiedział: «Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali» (J 13, 35) – podkreślił bp Krzysztof Nitkiewicz.

Ordynariusz przypomniał również, że w dniu 6 stycznia wiele Kościołów Wschodnich obchodzi wigilię Bożego Narodzenia. Z tej okazji złożył życzenia ich hierarchii, duchowieństwu i wiernym świeckim.

W Osieku Orszak Trzech Króli zorganizowano po raz pierwszy. W jego organizację zaangażowały się: parafie z dekanatu, młodzież zrzeszona w ruchach i stowarzyszeniach katolickich, miejscowe szkoły oraz Dekanalne Katolickie Centrum Pomocy Rodzinie.

Orszak przeszedł ulicami miasta prowadzony przez królów, z których jeden jechał konno, zaś dwóch kolejnych wieziono bryczką. Podczas niego prowadzono, jak w pozostałych parafiach diecezji, zbiórkę słodyczy i środków czystości dla Domu Pomocy Społecznej w Gościeradowie.

Orszak Trzech Króli zorganizowany został, m.in. w: Ostrowcu Świętokrzyskim, Opatowie, Sandomierzu, Tarnobrzegu, Stalowej Woli, Staszowie, Obrazowie, Koniemłotach, Gorzycach, Turbinie, Gawłuszowicach, Janowie Lubelskim, Rudniku nad Sanem, Nowej Dębie, Potoku Stany, Słupi Nadbrzeżnej i Gościeradowie. Towarzyszyło mu hasło „Bóg jest dla wszystkich”.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.