Bp Nitkiewicz: mijający rok przyniósł w diecezji rozwój duszpasterstwa rodzin
31 grudnia 2012 | 22:08 | apis Ⓒ Ⓟ
Rozwój duszpasterstwa rodzin, tworzenie centrów pomocy rodzinie, ożywienie ekumenicznej wrażliwości wśród mieszkańców Sandomierza, ustanowienie przez Stolicę Apostolską bl. Salomeę patronką Zawichostu i powołanie przez diecezjalną Caritas Sandomierskiego Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego – to zdaniem bp. Krzysztofa Nitkiewicza najważniejsze wydarzenia w diecezji sandomierskiej.
Wyrażając radość z rozwoju w diecezji duszpasterstwa rodzin, bp Nitkiewicz podkreślił, że mijającym roku przełomowe było utworzenie w każdym dekanacie katolickich centrów pomocy rodzinie, wokół których powstały bardzo prężne zespoły duszpasterskie.
– Kiedy w lutym zorganizowaliśmy w Sandomierzu sympozjum „Rodzino jak cię uzdrowić” związane z 30. rocznicą adhortacji bł. Jana Pawła II "Familiaris Consortio", potężne audytorium naszego Domu Katolickiego nie mogło pomieścić uczestników. Z kolei na światowym spotkaniu rodzin z Ojcem św. Benedyktem XVI w Mediolanie, reprezentacja diecezji sandomierskiej była najliczniejszą z polskich grup – wspomina biskup.
– Myślę, że tak prężnie rozwijające się duszpasterstwo jest drogą do uratowania rodziny, która musi zmagać się z coraz większymi problemami. Dzisiaj obok niedostatku, bezrobocia i emigracji dochodzi niestety agresywna ideologia podważając samą potrzebę zawierania małżeństwa – dodał ordynariusz.
Zdaniem hierarchy, jest to ideologia dążąca do poprzestawiania porządku ustanowionego przez Boga.
– Jej zwolennicy posiadają potężne narzędzia polityczne i medialne. Jednak również Dawid był wobec Goliata pozornie na straconej pozycji. Nie możemy więc wpadać w panikę i pogrążać się w narzekaniu. Na szczęście mamy w diecezji sporą grupę kapłanów i świeckich, którzy odważnie stawiają czoła różnym wyzwaniom – podkreślił bp Nitkiewicz.
Wspominając ważne wydarzenia ekumeniczne, zarówno ogólnokrajowe, jak i diecezjalne, biskup podkreślił, że Sandomierz był zawsze miastem tolerancyjnym i otwartym.
– Przypomnieliśmy o tym ostatnio organizując konferencję ekumeniczną i wystawę o ważnej dla polskich protestantów „Zgodzie Sandomierskiej”. Od dwóch miesięcy odprawiana jest także w sandomierskim kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski, Boska Liturgia dla wiernych prawosławnych – wymienia ordynariusz.
– Mam nadzieję, że przyczyni się to także do ożywienia ekumenicznej wrażliwości wśród mieszkańców Sandomierza. Troska o jedność chrześcijan, począwszy od modlitwy w tej intencji, jest przecież naszym obowiązkiem wynikającym z woli Chrystusa – podkreślił.
Bp Nitkiewicz zwrócił także uwagę na to, że Sandomierz stał się w ostatnich latach bardzo modny dzięki serialowi o księdzu detektywie.
– Obserwuję czasami jak przewodnicy oprowadzają różne grupy i mówią, gdzie i co robił ojciec Matusz. Osobiście bardzo się cieszę z tak dużej liczby gości, gdyż to stanowi szansę dla rozwoju miasta i dla bardziej przedsiębiorczych mieszkańców. Żeby jednak bezcenne dziedzictwo religijne i narodowe Sandomierza nie zostało zepchnięte na drugi plan – przestrzega biskup.
– Podjęliśmy inicjatywy mające na celu uświadomienie zwiedzającym, że znajdują się w miejscu niezwykłym. Od października w dawnym szpitalu Św. Ducha, działa Sandomierskie Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego. Prowadzi je Caritas Diecezjalna, a wśród zatrudnionych są osoby niepełnosprawne. Jednocześnie Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu organizuje w historycznych wnętrzach Domu Długosza lekcje dla uczniów – podkreśla hierarcha.
Zdaniem ordynariusza, wspomniane działania to także jest forma ewangelizacji, a zarazem kształtowanie zdrowego patriotyzmu.
W swym podsumowaniu biskup uznał jako jedną z ważnych w diecezji wydarzeń decyzją Stolicy Apostolskiej, by bł. Salomea, pierwsza polska klaryska, została ogłoszona patronką Zawichostu, a sandomierska wspólnota klarysek uzyskała osobowość prawną.
– Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że bł. Salomea złożyła śluby zakonne w kaplicy sandomierskiego zamku, a w Zawichoście założyła klasztor klarysek, można powiedzieć, że historia zatoczyła jakieś błogosławione koło. Miałem szczęście przewodniczyć kapitule, która wybrała przełożoną – ksienię sandomierskiego wspólnoty i jestem przekonany, że siostry będą nas wspierały jeszcze mocniej swoją modlitwą i przykładem – podkreślił hierarcha.
Zdaniem biskupa, mijający rok przyniósł w diecezji spore zmiany o charakterze personalnym, które były związane z wejściem w życie nowych zasad przechodzenia duchownych w stan spoczynku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.