Bp Nitkiewicz modlił się za dzieci utracone i ich rodziny
15 października 2024 | 21:43 | ks. gs | Ostrowiec Świętokrzyski Ⓒ Ⓟ
Dzień Dziecka Utraconego, obchodzony 15 października, to szczególny czas pamięci o dzieciach zmarłych przed narodzinami oraz o ich rodzicach i bliskich. Z tej okazji biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz sprawował Mszę św. w kaplicy na Cmentarzu Komunalnym w Ostrowcu Świętokrzyskim, modląc się za dzieci utracone i ich rodziny.
Wraz z sandomierskim ordynariuszem Eucharystię koncelebrowali kapłani z dekanatu ostrowieckiego oraz ks. Konrad Fedorowski, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin. W liturgii uczestniczył również chór „Cantate Domino” z parafii Matki Bożej Saletyńskiej, Rycerze Kolumba oraz licznie zgromadzeni parafianie.
W homilii bp Krzysztof Nitkiewicz podkreślił, że rodzice, którzy doświadczyli straty dziecka, są szczególnie umiłowani przez Boga i nie powinni obwiniać się za tragedię, której doświadczyli. Pociecha powinna płynąć także ze strony wspólnoty wierzących, która wyznaje razem wiarę w zmartwychwstanie umarłych. Odwołał się także do słów patronki dnia św. Teresy z Avili, podkreślając, że to, co nosimy w sercu, ma większe znaczenie niż zewnętrzne okoliczności. Przypomniał jej znaną modlitwę: „Niech nic cię nie niepokoi, niech nic cię nie przeraża. Wszystko mija, lecz Bóg pozostaje niezmienny. Cierpliwością osiągniesz wszystko. Temu, kto posiadł Boga, nie brakuje niczego. Bóg sam wystarczy”.
Po Mszy św. bp Nitkiewicz przewodniczył ceremonii pogrzebu jednego z dzieci nienarodzonych, którego prochy zostały złożone w specjalnym grobie na cmentarzu.
W diecezji sandomierskiej groby dzieci utraconych znajdują się także w Stalowej Woli, Sandomierzu, Staszowie, Połańcu oraz w Nisku-Racławicach. To miejsca pamięci i modlitwy, gdzie rodziny mogą znaleźć duchowe wsparcie i pociechę w obliczu straty.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.