Bp Nitkiewicz: Narodziny Najświętszej Maryi Panny to ogniwo łańcucha Bożego Miłosierdzia
09 września 2014 | 09:44 | apis Ⓒ Ⓟ
Narodziny Najświętszej Maryi Panny są ogniwem łańcucha Bożego Miłosierdzia, który związał niebo z ziemią – powiedział biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz 8 września w Janowie Lubelskim. W janowskim sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Różańcowej odbyły się uroczystości odpustowo – dożynkowe.
Uroczystej Eucharystii celebrowanej przez kapłanów dekanalnych przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Hierarcha podczas swej homilii wskazał na znaczenie maryjnych sanktuariów, gdzie doświadczamy maryjnej opieki i pomocy.
– Pobożność maryjna należy do alfabetu wiary za pomocą, którego kształtujemy i wyrażamy naszą relację z Bogiem. „Księgi łask” prowadzone przy sanktuariach, odnotowują nieprzerwanie przypadki uzdrowień duszy i ciała, mówią o uratowanych rodzinach i o tych, którzy znaleźli cudowne ocalenie – mówił biskup.
– Jestem przekonany, że te Boże interwencje, wymodlone, a czasami nieoczekiwane, wynikają z tajemnicy wcielenia. Święty Mateusz nieprzypadkowo rozpoczyna swoją Ewangelię „Rodowodem Jezusa Chrystusa”. Boży Syn wkroczył w dzieje ludzkości, wkroczył w historię narodów, rodzin i poszczególnych osób – podkreślił ordynariusz.
Biskup wezwał także zebranych pielgrzymów do wspólnej modlitwy o pokój w Polsce na i na świecie.
– Odpowiadając na wezwanie Ojca św. Franciszka pragniemy modlić się o pokój dla Ukrainy i Bliskiego Wschodu. Szczególnie tragiczna jest sytuacja chrześcijan w Iraku: katolików, prawosławnych i protestantów, którzy doświadczają prześladowań ze strony islamskich fanatyków. Przez modlitwę i post okażmy im naszą bliskość i wsparcie. Byłoby czymś niezgodnym z duchem Chrystusa, czymś cynicznym, pocieszanie się, że wojna jest daleko i nam na szczęście nic nie grozi – zwrócił uwagę bp Nitkiewicz.
– Tym bardziej, że naród Polski doświadczył wielu wojen, o czym przypomina również dzisiejsza 75 rocznica zbombardowania Janowa. Nie wystarczy chwilowe wzruszenie i ubolewanie nad losem ofiar. Chrześcijanin ma budować pokój: „błogosławieni pokój czyniący”. W naszym przypadku drogą do tego jest modlitwa i przyjęte wyrzeczenia – wskazywał hierarcha.
Do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Różańcowej w Janowie Lubelskim, jak co roku, na maryjny odpust przybyli liczni pielgrzymi z okolicznych miejscowości i parafii diecezji sandomierskiej oraz spoza jej granic.
Podczas uroczystości zostały poświęcone dożynkowe wieńce i przyniesione chleby wypieczone z tegorocznego ziarna. Na zakończenie wspólnej modlitwy odbyła się procesja maryjna wokół placu przy janowskim sanktuarium.
Początek szczególnego kultu Matki Bożej w Janowie Lubelskim sięga pierwszej połowy XVII wieku, kiedy to miały miejsce pierwsze objawienia Matki Bożej i uzyskane tu łaski i uzdrowienia. Wszelkie łaski uznane za nadprzyrodzone zawarte są w księdze cudów i łask zapisywanej przez dominikanów przez 141 lat. Obraz Matki Bożej Łaskawej – Różańcowej został uznany przez komisję duchownych za cudowny, a orzeczenie tej komisji potwierdził biskup i oficjał lubelski Stanisław Raymud Jezierski 8 grudnia 1762 r. Wizerunek janowski wpisany został na listę cudownych obrazów w Polsce i znalazł swoje miejsce w literaturze i opracowaniach.
Obraz Madonny zwanej Łaskawą i Różańcową wykonany został w połowie XVII wieku na wzór słynnego wizerunku Matki Bożej Śnieżnej z kościoła Santa Maria Maggiore w Rzymie.
Cudowny wizerunek Błogosławionej z Nazaretu został namalowany na płótnie i następnie przyklejony na desce w kształcie prostokąta o miękkich barokowych liniach. Nieznane jest nazwisko artysty, ani też miejsca powstania tego dzieła. Ślady historyczne prowadzą do siedemnastowiecznego warsztatu krakowskich dominikanów.
Na koronację Matki Bożej Łaskawej – Różańcowej, która odbyła się 8 września 1985 r. przybyło ponad 100 tys. pielgrzymów. Wówczas hasłem programowym uroczystości koronacyjnych w Janowie był cytat zaczerpnięty z hymnu rycerstwa polskiego „Bogurodzica” – „Usłysz głosy, napełń myśli człowiecze”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.