Drukuj Powrót do artykułu

Bp Nitkiewicz: nie skupiajcie się na sobie, ale myślcie o innych

22 lutego 2018 | 08:43 | apis | Sandomierz Ⓒ Ⓟ

Nie skupiajcie się więc na sobie lecz myślcie o innych, tak jak Chrystus i bądźcie jeszcze bardziej obecni w diecezji – zaapelował bp Krzysztof Nitkiewicz do osób ze wspólnot neokatechumenalnych 21 lutego w Sandomierzu.

W Instytucie Teologicznym grupa 50 osób z Drogi Neokatechumenalnej, ze wspólnot w Stalowej Woli-Rozwadowie i Tarnobrzegu podczas celebracji scrutinium odnowiła wobec Kościoła wyrzeczenie się szatana i wyraziła wolę służenia tylko Bogu.

Liturgii przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz, który w słowie skierowanym do uczestników, powiedział, że scrutinium stanowi nie tylko kolejny etap Drogi Neokatechumenalnej, ale pozwala uświadomić sobie pewien duchowy postęp, który jest darem Boga, efektem Jego interwencji. Wyraził z tego powodu radość, zaznaczając, że nie chce być biernym obserwatorem Drogi Neokatechumenalnej w diecezji, ani kimś w rodzaju notariusza potwierdzającego osiągnięte rezultaty i podjęte decyzje.

– Powiecie mi: przecież jesteśmy Kościołem i służymy Kościołowi. To prawda, lecz w jaki sposób to się urzeczywistnia? Kto o tym decyduje? Kto wyznacza kierunek drogi i priorytety? Kościół nie jest abstrakcyjnym tworem ani konstrukcją odpowiadającą czyjejś autorskiej koncepcji. Można mieć różne jego wyobrażenia, wizje, ale Kościół ustanowiony przez Chrystusa musi posiadać Jego oblicze. Jest jeden święty, powszechny i apostolski. Ma widzialną głowę i zarazem następcę św. Piotra w osobie papieża. Istnieje w Kościołach partykularnych, którym przewodzą biskupi – mówił hierarcha.

Biskup przypomniał, że Kościół realizuje swoją misję w określonym miejscu i czasie, tu i teraz. Z kolei człowiek przez chrzest i zamieszkanie stałe lub czasowe należy do konkretnego Kościoła partykularnego, który ma swojego biskupa, prezbiterium, wiernych, struktury, własny kalendarz liturgiczny, czy program duszpasterski.

– To wszystko sprawia, że jesteśmy sobie bliscy, jesteśmy ze sobą powiązani duchowo, fizycznie i prawnie. Jednocześnie każdy z nas otrzymał od Boga własne powołanie i dary, które powinny pomagać w realizacji tego powołania, służąc zarazem całej wspólnocie Kościoła, w pierwszej kolejności tego partykularnego – podkreślał bp Nitkiewicz

Zdaniem biskupa, Droga Neokatechumenalna odbierana jest przez wiele osób w nią zaangażowanych, jako osobiste powołanie i słusznie. – To szczególne powołanie stanowi dar również dla naszego Kościoła. Służy jego odnowie i wzrostowi. Przyczynia się do tego przez postępy, które robicie w dążeniu do świętości, przez rozwój waszych wspólnot i przez akcje ewangelizacyjne – dodał ordynariusz.

Na zakończenie hierarcha zwrócił uwagę na to, że przeżywany jest w tym roku jubileusz 200-lecia diecezji sandomierskiej. Podkreślił, że jest to również jubileusz osób ze wspólnot neokatechumenalnych i wyraził pragnienie, żeby włączyli się aktywnie w jego obchody, które już trwają.

– Proszę was, abyście z jeszcze większym zapałem dawali chrześcijańskie świadectwo w parafiach, do których należycie. Bądźcie w nich światłem i solą. Współpracujcie z księżmi proboszczami i wikariuszami. Odpowiadajcie pozytywnie na ich wezwania, wychodząc jednocześnie z własnymi propozycjami. Podejmujcie nowe inicjatywy ewangelizacyjne w miejscach, gdzie ludzie przeżywają kryzys wiary, a może zupełnie nie znają Chrystusa – apelował hierarcha.

W diecezji sandomierskiej Droga Neokatechumenalna skupia ponad 20 wspólnot w kilkunastu parafiach. Nad każdą wspólnotą czuwa duszpasterz – prezbiter, który wspomaga w formacji i jest kierownikiem duchowym danej wspólnoty.

Droga Neokatechumenalna na świecie zapoczątkowana została w latach 60. w jednym z ubogich przedmieść Madrytu. Obecną nazwę nadała jej w 1974 r. Kongregacja Kultu Bożego. Naturę Drogi Neokatechumenalnej zdefiniował Jan Paweł II. Działa ona w ponad 900 diecezjach w 105 krajach, gdzie w 6 tys. parafiach istnieje 20 tys. wspólnot.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.