Bp Nitkiewicz: Ostatnia Wieczerza – miłość Chrystusa i zdrada Judasza
06 kwietnia 2012 | 14:18 | apis Ⓒ Ⓟ
Ostatnia Wieczerza niezmierzonej miłości Chrystusa, Który umywa nogi swoim apostołom i staje się dla nich pokarmem, aby mieli pełnię życia, jest też wieczerzą zdrady Judasza, który odrzuca miłość Mistrza i Przyjaciela, wydając Go na śmierć – mówił do wiernych bp Krzysztof Nitkiewicz w bazylice sandomierskiej podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej.
Mszy św. Wieczerzy Pańskiej, rozpoczynającej obchody Triduum Paschalnego – dni, podczas których wierni wspominają Mękę i śmierć Chrystusa, przewodniczył w katedrze ordynariusz diecezji sandomierskiej bp Krzysztof Nitkiewicz. Koncelebrowali ją kapłani z Sandomierskiej Kurii Diecezjalnej, Wyższego Seminarium Duchownego i parafii katedralnej.
Rozpoczynając liturgię bp Nitkiewicz przypomniał znaczenie obchodów wielkoczwartkowego wieczoru. – Dziękując dzisiejszego wieczoru Bogu za sakrament kapłaństwa, za ustanowienie Eucharystii, pragniemy uczyć się od Chrystusa miłości. Jednocześnie modlimy się za wszystkich – kapłanów i świeckich, którzy od Niego odeszli lub zagubili się w wypełnianiu swojego powołania – mówił bp Nitkiewicz. – On nadal ich kocha, tak jak kocha każdego z nas. Będziemy się za nich modlić, aby poczuli się ogarnięci miłością Chrystusa i zmienili swoje życie – dodał hierarcha.
Podczas homilii ks. Zygmunt Gil, proboszcz parafii katedralnej, przypomniał znaczenie Eucharystii, jako żywej i prawdziwej obecności Chrystusa w swoim Kościele.
– Chrześcijanin żyje życiem ofiarowanego za niego Chrystusa i od Niego czerpie swą prawdziwą moc. Chrystusowa miłość z Wieczernika nie jest bowiem tylko zachętą do uczynności i grzeczności wobec bliźniego. Nie wyczerpuje się w podjęciu takiej czy innej służby dla bliźniego. Co więcej, przekracza wszelkie wspomnienia, ponieważ Eucharystia jest sakramentem obecności Chrystusa. To z Eucharystii i dzięki niej żyjemy i świadczymy o miłości Chrystusa. To z Eucharystii i dzięki niej podejmujemy posługę miłości. To z Eucharystii i dzięki niej odkrywamy, co to znaczy żyć po chrześcijańsku – mówił kaznodzieja.
Po homilii nastąpił obrzęd obmycia nóg dwunastu mężczyznom przez ordynariusza, będący powtórzeniem gestu Chrystusa obmywającego nogi swoim uczniom.
Podczas Mszy św. przedstawiciele wiernych, którzy przybyli do bazyliki na wspólną modlitwę, złożyli w dniu ustanowienia kapłaństwa życzenia bp. Nitkiewiczowi oraz obecnym księżom.
Liturgię Wielkiego Czwartku uświetnił swoim śpiewem chór katedralny oraz schola parafialna. Liturgię Wielkoczwartkową zakończyła procesja, w której odprowadzono Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie do ołtarza adoracji, ciemnicy, gdzie wierni adorują go w osobistej modlitwie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.