Drukuj Powrót do artykułu

Bp Nitkiewicz: polski naród mimo rozdarcia przez zaborców żył na wzór rodziny

12 maja 2018 | 17:56 | apis | Chrzanów Ⓒ Ⓟ

Naród polski pomimo rozdarcia przez zaborców, myślał i żył na wzór rodziny – przypomniał bp Krzysztof Nitkiewicz 12 maja podczas jubileuszu 100–lecia Publicznej Szkoły Podstawowej w Chrzanowie, która otrzymała imię marszałka Józefa Piłsudskiego.

We wspólnej modlitwie uczestniczyli przedstawiciele władz województwa lubelskiego, a także powiatowych i gminnych oraz uczniowie i młodzież szkolna wraz z nauczycielami i rodzicami. Szczególnymi gośćmi byli absolwenci szkoły, którzy przybyli nawet z odległych stron kraju.

Podczas homilii bp Krzysztof Nitkiewicz wskazał na powiązanie czasu odzyskania niepodległości przez Polskę i powstanie tej placówki edukacyjnej oraz na zadania, jakie stoją przed szkołą.

– Naród polski, który w 1918 r. odzyskał niepodległość, był wspólnotą ducha bogatą wielowiekowym dziedzictwem i wyznającą chrześcijańskie wartości. Pomimo rozdarcia go przez zaborców, myślał i żył na wzór rodziny gdzie co prawda pojawiają się kłótnie, ale jej członkowie czują się za siebie odpowiedzialni, są gotowi do poświęceń i do wspólnej pracy. Wasza szkoła – stulatka, nosząca imię marszałka Piłsudskiego jest powołana do pielęgnowania tej tradycji. Tym bardziej, że w dzisiejszym świecie mnożą się podziały, brakuje jakiejś całościowej wizji, a także dalekosiężnej perspektywy. Duch poświęcenia zanika – wskazywał biskup.

Hierarcha zwrócił uwagę na to, że w naszych rodzinach, parafiach i sercach za mało jest miłości, obok wielu innych niedoborów i defektów.

– Szkoła powinna te braki uzupełniać, doraźnie opatrywać rany młodego pokolenia, a jednocześnie odpowiednio formować uczniów, także przez katechezę. Te zadania są zbieżne z misją Kościoła nazwanego przez Ojca św. Franciszka „szpitalem polowym” oraz „matką dającą życie w Chrystusie”. Mamy naprawdę wiele wspólnego i przy Bożej pomocy jakże wiele jesteśmy w stanie zrobić razem – podkreślał ordynariusz.

Biskup poświęcił sztandar z wizerunkiem nowego patrona szkoły marszałka Józefa Piłsudskiego. Dyrektor szkoły Władysław Sowa w swym wystąpieniu podkreślił, że historia szkoły zatoczyła koło, gdyż powstała w roku odzyskania przez Polskę niepodległości, a dziś obrała na nowo za swojego patrona jednego z twórców suwerenności kraju, marszałka Józefa Piłsudskiego.

– Symbole i wartości, które mamy wypisane na sztandarze są podstawą wychowania młodego pokolenia, które ma wzrastać w poczuciu odpowiedzialności za dobro Ojczyzny – mówił dyrektor.

Po Mszy św. w murach szkolnych odsłonięto tablicę pamiątkową z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości i jubileuszu szkoły. Rada Rodziców przekazała dyrektorowi i uczniom sztandar, na który uczniowie złożyli uroczyste przyrzeczenia sumiennego wypełniania obowiązków szkolnych oraz troski o dobro Ojczyzny. Młodzież zaprezentowała montaż słowno-muzyczny, odnoszący się do historii szkoły oraz nawiązujący do patriotycznej rocznicy.

Uroczystościom towarzyszyło otwarcie w szkole wystawy archiwalnych dokumentów i zdjęć obrazujących życie szkoły w ostatnich dziesięcioleciach. Wydana została okolicznościowa książka o stuletniej tradycji szkoły.

Historia chrzanowskiej szkoły zaczęła się 16 marca 1918 r. Lokalna społeczność miała wielką świadomość tego, jak bardzo szkoła potrzebna była ich dzieciom i dlatego wspólnie zakupiono dom we wsi Branew i przeniesiono go do Chrzanowa zamieniając na budynek szkolny. I tak z dniem 1 września 1918 r. roku rozpoczął się pierwszy rok edukacyjny.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.