Bp Nitkiewicz poświęcił ćmielowskie Żywe Muzeum Porcelany
19 kwietnia 2013 | 12:32 | apis Ⓒ Ⓟ
Nowe dwie sale wystawowe Żywego Muzeum Porcelany w Ćmielowie poświęcił 18 kwietnia br. bp Krzysztof Nitkiewicz. Prezentowane są tam m.in. cenne eksponaty ceramiczne pochodzące z Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu i Muzeum Okręgowego w Ostrowcu.
Pierwsza ekspozycja pokazuje kolejne etapy rozwoju sztuki wyrobu porcelany, jej zdobnictwa i zastosowania użytkowego. Pośród eksponatów odwiedzający mogą zobaczyć pierwsze naczynia odnalezione przez archeologów na tych terenach oraz wytworną porcelanę z dawnych i obecnych czasów w tym unikatowe zbiory jak: Fajanse Małachowskiego z XVII i XVII w. czy Serwis Druckich Lubeckich z XIX w.
W górnej sali galerii „Van Rij” można zwiedzać unikatowe i niezwykłe obrazy Lubomira Tomaszewskiego, kolekcję obrazów porcelanowych „Piękne Małpy Europy” oraz prace młodego malarza Tomasza Jasińskiego.
– Niezwykłość dzieł Tomaszewskiego wynika z tego, że są to prace malowane ogniem i dymem na specjalnym podłożu, co daje niezwykłe możliwości wyrazu, uzyskanie efektu lekkości i dynamizmu – podkreślał Adam Spała, prezes Fabryki Porcelany AS Ćmielów.
Atrakcją otwarcia wystawy był pokaz techniki malowania obrazu ogniem, której używa Ludomir Tomaszewski. Goście mieli okazję zapoznać się z historią powstania kolekcji obrazów na porcelanie oraz poznać tajniki wyrobu i zdobnictwa porcelany.
Nowe powierzchnie wystawiennicze zaadoptowane zostały w dawnych halach produkcyjnych, w których wytwarzano i wypalano porcelanę. W uroczystym ich otwarciu uczestniczyli: bp Krzysztof Nitkiewicz, ordynariusz sandomierski, Zdzisław Kałamaga, starosta ostrowiecki oraz Adam Spała, prezes Fabryki Porcelany AS Ćmielów.
Fabryka Porcelany AS Ćmielów to manufaktura, kultywująca przedwojenne tradycje wytwórni „Świt” w Ćmielowie. Początki produkcji porcelany w Ćmielowie sięgają 1804 r. Obecna nazwa, przyjęta po prywatyzacji w 1996 r. wywodzi się od pierwszych liter imienia i nazwiska nowego właściciela – Adama Spały.
Kontynuując wieloletnie tradycje, zajmuje się m.in. produkcją miniaturowych rzeźb porcelanowych, zaprojektowanych w latach 50. i 60. XX w. przez artystów z Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie.
Od maja 2005 r. na terenie Fabryki działa Żywe Muzeum Porcelany, w którym można zapoznać się z całym procesem produkcji porcelany, obejrzeć film „Nasz Ćmielów”, 22-metrowy piec, w którym dawniej wypalano porcelanę, obejrzeć całą współczesną kolekcję figurek, wybić pamiątkową monetę oraz zobaczyć wiele innych atrakcji. W dniu 14 grudnia 2007 r. muzeum zostało wyróżnione certyfikatem Konsumenckiego Konkursu Jakości Usług „Najlepsze w Polsce”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.