Drukuj Powrót do artykułu

Bp Nitkiewicz: szukajmy tego co łączy, rozmawiajmy ze sobą uczciwie

04 maja 2018 | 09:51 | apis | Staszów Ⓒ Ⓟ

Szukajmy tego co łączy, rozmawiajmy ze sobą uczciwie i połączymy nasze siły – apelował bp Krzysztof Nitkiewicz w uroczystości ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski oraz z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, które odbyły się w Staszowie.

W 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, w sanktuarium pw. św. Jana Pawła II modlono się w intencji Ojczyzny. Podczas obchodów podkreślano 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Mszy św., która zgromadziła parlamentarzystów, władze miasta i powiatu, służby mundurowe, delegacje z zakładów pracy, młodzież szkolną oraz licznych wiernych, przewodniczył biskup Krzysztof Nitkiewicz wraz z kapłanami z dekanatu staszowskiego.

Ordynariusz przypomniał w homilii, że twórcy Konstytucji 3 Maja kochali prawdziwie Polskę i mierzyli najwyżej, jak było to tylko możliwe.

– Dlatego pomimo różnych poglądów oraz osobistych ambicji, potrafili znaleźć porozumienie, z którego wyrosło wielkie dobro dla wszystkich. Niech dzisiejsze święto oraz jego historyczni bohaterowie staną się dla nas inspiracją – apelował biskup.

Hierarcha wspominając o trwających obchodach jubileuszu 200-lecia diecezji sandomierskiej, podkreślał, że można długo wymieniać imiona duchownych i świeckich, którzy przez swoje słowo i świadectwo chrześcijańskiego życia byli przewodnikami dla całych pokoleń.

– Dzisiaj budujemy na położonym przez nich fundamencie, chociaż w dobie indywidualizmu, podział na nauczycieli i uczniów wydaje się być niemal anachronizmem. Wielu uważa się za wyrocznie. Mówią, że nie potrzebują nauczycieli i nie chcą być uczniami. Myślą, że są dorośli, ale przypominają wyrostków. To jest droga donikąd. Dlatego Chrystus powierza nas dzisiaj swojej i naszej matce Maryi, którą czcimy jako Królową Polski – wskazywał biskup.

Przed Mszą św. delegacje instytucji, grup i organizacji społecznych przemaszerowały w patriotycznym korowodzie z Parku im. Adama Bienia na staszowski Rynek, gdzie złożyły kwiaty przed tablicą upamiętniająca marszałka Józefa Piłsudskiego oraz pod pomnikiem poświęconym Tadeuszowi Kościuszce.

Burmistrz Miasta i Gminy Staszów Leszek Kopeć wraz z parlamentarzystami i mieszkańcami miasta posadzili drzewa, które mają być pomnikami obchodów 100 – lecia odzyskania niepodległości.

Odbywały się także uroczystości w pobliskim kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Wiśniowej, gdzie pochowane jest serce ks. Hugona Kołłątaja. Przy tablicy upamiętniającej jednego z twórców Konstytucji 3-Maja złożono kwiaty.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.