Drukuj Powrót do artykułu

Bp Nitkiewicz: trzeba zgłębiać i popularyzować dzieje diecezji i parafii

08 lipca 2018 | 20:54 | apis | Stany Ⓒ Ⓟ

Trzeba zgłębiać i popularyzować dzieje diecezji i poszczególnych parafii, gdyż słyszy się nieraz jak bardzo zafałszowany jest przekaz dotyczących chociażby zabytkowych obiektów kościelnych – wskazywał bp Krzysztof Nitkiewicz 8 lipca podczas uroczystości jubileuszowych 200 – lecia parafii Stany.

Eucharystii koncelebrowanej w kościele pw. św. Jan Gwalberta przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Jubileusz parafii połączony był z odpustem ku czci patrona, który patronuje także leśnikom i zawodom związanym z pielęgnowaniem i troską o przyrodę. Uroczystości rozpoczęły się od poświęcenia odnowionej polichromii i odrestaurowanych ołtarzy w drewnianej świątyni, którą mieszkańcy wybudowali po II wojnie światowej.

Hierarcha sandomierski mówił w homilii o celach przyświecających obchodom jubileuszu 200-lecia diecezji sandomierskiej oraz parafii Stany. Podkreślił, że przez poznawanie prawdziwej historii Kościoła łatwiej można dostrzec zbawcze interwencje, jakimi Bóg wspiera wspólnotę wierzących.

– Od początku dziejów ludzkości szatan prowadzi kampanię dezinformacyjną. Jej zadaniem jest oddalenie człowieka od Boga. Pokazuje więc wszystko w czarnych barwach, nagłaśnia zło, zasiewa w sercach nieufność. Temu również służy fałszowanie historii Kościoła. Ileż krzywdzących opinii i tworzonych celowo feke newsów krąży w internecie, w przestrzeni medialnej i w codziennej międzyludzkiej komunikacji – mówił biskup.

Ordynariusz zwrócił uwagę na to, że z racji na położenie domu biskupiego słyszy nieraz jak bardzo zafałszowany jest przekaz dotyczący chociażby zabytkowych obiektów kościelnych w Sandomierzu.

– Nieraz sięga wręcz granic absurdu, kiedy oprowadzający opowiadają turystom, że Kościół zagrabił je lub dostał w prezencie od władz. Dlatego trzeba zgłębiać i popularyzować dzieje diecezji i poszczególnych parafii. Trzeba o nich mówić i pisać, przekazywać tę wiedzę młodym. Nasze dzieje mówią o Bożej miłością, której źródło nigdy się nie wyczerpie. Z kolei marksizm, faszyzm oraz inne ideologie negujące Boga, są ze swojej natury wrogie również człowiekowi. Wiemy do czego prowadzą – przestrzegał hierarcha.

Biskup przypomniał, że przyjęcie chrztu przez Polskę, a następnie rozwój struktur duszpasterskich, edukacyjnych i charytatywnych stworzyło natomiast cywilizację, w której żyjemy.

– Cywilizację, która pomimo różnych braków jest przyjazna człowiekowi. A może być jeszcze wspanialsza, jeśli będziemy kierowali się bardziej słowem Chrystusa. W tym roku jubileuszowym dziękujemy za to wszystko Bogu i prosimy o Jego światło w dostrzeżeniu i podjęciu nowych wyzwań apostolskich – wskazywał bp Nitkiewicz.

Liturgię uświetnił chór katedralny z Sandomierza i grupa sygnalistów. Po niej odbyła się procesja eucharystyczna i odśpiewano dziękczynne „Te Deum”, dziękując Bogu za dwieście lat istnienia parafii.

We wspólnej modlitwie uczestniczyli przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, leśnicy, którzy przybyli uczcić swojego patrona św. Jana Gwalberta, siostry zakonne, poczty sztandarowe instytucji i organizacji społecznych, grupa dzieci polonijnych z Ukrainy, wypoczywająca w pobliskim ośrodku Caritas oraz liczni parafianie.

Przez całe popołudnie w parafii trwał piknik, podczas którego zaprezentowano programy artystyczne na temat historii parafii oraz związane z lokalną kulturą folklorystyczną. W związku z obchodami jubileuszu 200-lecia wydano także monografię parafii Stany.

Ks. Zbigniew Mistak, proboszcz parafii opowiedział o tym, jak przed 200 laty wioski leżące pośród puszczy sandomierskiej połączyły parafialne więzi. Na patrona parafii obrano św. Teklę i św. Jan Gwalberta, mnicha, który jak oni zasłynął z opieki nad lasami. Dzięki dużej determinacji proboszcza grębowskiego ks. Jana Przemykalskiego administracyjnie parafia Stany powstała w 1818 r.

Jej historia, jak i całej tutejszej społeczności, nie była łatwa. Szczególnie tragiczny był czas II wojny światowej, gdy parafia zniknęła z mapy administracyjnej Kościoła, a okoliczne wioski zostały wysiedlone i spalone przez Niemców. Jednak mieszkańcy wykazali dużą determinację i przywiązanie do ziemi ojców, na której na nowo tworzą historię, czego przykładem jest obecna odnowiona świątynia.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.