Bp Nitkiewicz: Trzej Królowie reprezentują wszystkie narody i każdego człowieka
07 stycznia 2014 | 09:19 | apis Ⓒ Ⓟ
„Trzej Królowie reprezentują wszystkie narody Ziemi i każdego człowieka, który pragnie dobra” – napisał biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz w przesłaniu do uczestników Orszaków Trzech Króli zorganizowanych w uroczystość Objawienia Pańskiego w głównych miastach diecezji. Wzięło w nich w sumie udział kilkanaście tysięcy ludzi.
„Dary Trzech Królów dla Chrystusa i misjonarski zapał, zachęcają do tego aby stać się darem dla innych. Podążając w radosnym orszaku nawiązującym do tamtej niezwykłej wędrówki sprzed wieków, poczujcie się prawdziwie siostrami i braćmi. Podajcie sobie dłonie na znak jedności i wzajemnej życzliwości. Bądźcie ze sobą i dla siebie” – zaapelował bp Nitkiewicz w przesłaniu do uczestników Orszaków zorganizowanych w Sandomierzu, Tarnobrzegu, Ostrowcu Świętokrzyskim, Stalowej Woli, Janowie Lubelskim i Rudniku nad Sanem.
W Sandomierzu trzy korowody wyruszyły z poszczególnych parafii: Podwyższenia Krzyża, św. Józefa oraz św. Pawła i spotkały się na rynku Starego Miasta. W organizację zaangażowały się szkoły, parafie, katolickie stowarzyszenia, Rycerstwo Ziemi Sandomierskiej, hufiec harcerski.
– Jest nas sporo, ale wierzymy, że na przyszłość będzie nas jeszcze więcej. Każdy z trzech orszaków zmierzający na Rynek Starego Miasta miał swoją nazwę i charakterystyczny kolor – podkreślił ks. Marcin Świeboda, odpowiedzialny za sandomierski orszak.
Na Rynku Trzej Królowie pokłonili się Dzieciątku Jezus przy sandomierskiej szopce, gdzie wspólnie kolędowano przy rozpalonym ognisku. Na zakończenie wspólnie zawierzono miasto i mieszkańców nowonarodzonemu Jezusowi. Przedłużeniem świętowania był przegląd jasełek i inscenizacji bożonarodzeniowych na scenie Katolickiego Domu Kultury, gdzie zaprezentowały się zespoły dziecięce i młodzieżowe.
W Tarnobrzegu orszaki wyruszyły z trzech miejsc: parafii św. Barbary, parafii na Serbinowie i kościoła Chrystusa Króla, by spotkać się na placu Bartosza Głowackiego, gdzie odbyło się wspólne kolędowanie i zawierzenie rodzin i miasta nowonarodzonemu Jezusowi. Świętowanie zakończy wieczorny koncert kolęd w kościele pw. św. Barbary, przygotowany przez Diakonię Muzyczną Diecezji Sandomierskiej. Podczas wspólnej zabawy, podobnie jak w poprzednich latach, zbierane były pieniądze na rehabilitację i leczenie dwóch niepełnosprawnych chłopców – Karolka i Piotrusia.
Dochód pochodził ze sprzedaży szczodroków, tradycyjnych słodkich bułeczek, które niegdyś były wręczane dzieciom i kolędnikom przez odwiedzanych gospodarzy. Wypiekiem szczodroków zajęli się twórcy nowego portalu kulinarnego www.dolinasmaku.eu, przy wsparciu Katolickiego Centrum Pomocy Rodzinie, które ponadto przygotowało dla najmłodszych słodkie łakocie. W imprezie licznie uczestniczyli uczniowie tarnobrzeskich szkół, zaś Katolickie Szkoły im. Jana Pawła II zapewniły silne wsparcie podczas wspólnego kolędowania.
W Ostrowcu Świętokrzyskim mieszkańcy mieli okazję po raz pierwszy włączyć się do Orszaków Trzech Króli. Orszaki wyruszyły z parafii Miłosierdzia Bożego, Matki Bożej Saletyńskiej oraz kolegiaty św. Michała Archanioła. Barwne korowody szły głównymi ulicami miasta dzięki czemu co rusz dołączali do nich mieszkańcy. Na czele każdego orszaku kroczył na koniu król, symbolizujący biblijnego mędrca zmierzającego za betlejemską gwiazdą. W korowodzie, który wyruszył z parafii na Piaskach wędrowały osoby przebrane za świętych niosąc ze sobą relikwie patronów.
Wspólne spotkanie odbyło się na miejskim Rynku, gdzie przy betlejemskiej stajence królów i uczestników orszaku witały postacie Józefa, Maryi i małego Dzieciątka Jezus w które wcieli się sami ostrowczanie oraz kilkunastu Aniołów zwiastujących Dobrą Nowinę. Tutaj wszyscy uczestnicy orszaku kolędowali a następnie ks. Zbigniew Wiatrek, ostrowiecki dziekan, zawierzył miasto i mieszkańców Bożej Dziecinie. Podsumowaniem wspólnego świętowania był koncert kolęd w kolegiacie św. Michała Archanioła w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej.
W Stalowej Woli uczestnicy Orszaku Trzech Króli rozpoczęli wspólne świętowanie od Mszy św. w parafii Opatrzności Bożej, po której barwny korowód wyruszył ulicami miasta do klasztoru oo. kapucynów, gdzie odbyło się wspólne kolędowanie.
W Janowie Lubelskim Orszak Trzech Króli wyruszył z maryjnego sanktuarium Matki Bożej Łaskawej po Mszy św. w kierunku do szopki betlejemskiej na Starym Rynku Janowa, gdzie ustawiono figury trzech króli i wielbłąda. Tam Kolędnicy Misyjni przedstawili krótki program kolędowy a dziewczęta ze scholki parafialnej zaśpiewały kilka kolęd. Zbierano także datki na misje w Afryce. Spotkanie zakończyło się wspólnym śpiewem kolęd.
W Rudniku nad Sanem trasa Orszaku Trzech Króli wiodła barwny pochód ulicami Sandomierską oraz Mickiewicza na plac przed kościołem Trójcy Świętej. Podczas przemarszu organizatorzy zaprezentowali sceny ukazujące: spotkanie Trzech Króli, wizytę u Heroda, Anioła nawiedzającego pasterzy, Anioła dodającego sił i królewski pokłon, który zwieńczył całość spotkania przy żywej szopce na placu przed kościołem.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.