Drukuj Powrót do artykułu

Bp Nitkiewicz: umacniajmy relacje z Matką Bożą

22.08.2017 , apis, Sandomierz, 22-08-2017 Ⓒ ℗

Umacniajmy relacje z Matką Bożą, wtedy będziemy żyli naprawdę po królewsku – powiedział bp Krzysztof Nitkiewicz 22 sierpnia do uczestników Oazowych Rekolekcji Muzycznych, które odbywają się w Sandomierzu.

Ordynariusz spotkał się na wspólnej modlitwie w kościele Chrystusa Króla Jedynego Zbawiciela Świata z grupą młodych ludzi, wywodzących się głównie z Ruchu Światło-Życie, którzy w dniach 17-26 sierpnia są uczestnikami Oazowych Rekolekcjach Muzycznych (OReMuz).

Podczas Eucharystii biskup zwrócił się do utalentowanej muzycznie młodzieży i nawiązał do obchodzonego dziś wspomnienia Najświętszej Maryi Panny Królowej.

Kaznodzieja zauważył, że zgodnie z logiką kalendarza liturgicznego, obchodzone jest ono po uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

– W tym samym porządku odmawiane są również tajemnice różańca. Ponieważ jednak godność królewska Maryi związana jest z Chrystusem, można powiedzieć, że otrzymała ją już w Nazarecie, kiedy zgodziła się zostać matką Zbawiciela – Syna Bożego – Pana Panów i Króla Królów. Ojciec Święty Benedykt XVI powiedział, że od tamtej chwili Maryja uczestniczy w Bożej odpowiedzialności za świat i w Bożej miłości do świata. Ta jej misja – królewska i służebna zarazem – obejmuje każdego z nas. Maryja jest zawsze z nami i dla nas. Wychodzi nam naprzeciw i czeka na nas. Prowadzi nas ku innym – podkreślił biskup.

Grupa 60 uczestników rekolekcji bierze równocześnie udział w warsztatach, będących przygotowaniem oprawy muzycznej Oazowego Dnia Wspólnoty, który odbędzie się 26 sierpnia w Połańcu. Tworzą oni chór wielogłosowy oraz sekcję instrumentalną. Przygotowują ich muzycy: Piotr Pałka i Sebastian Iwanowicz.

– Są to rekolekcje połączone z muzyką. Chodzi o to, żebyśmy nauczyli się modlić muzyką poprzez śpiew i granie na instrumentach. Jesteśmy z różnych miejsc. Każdy ma różne doświadczenia i duchowe, i muzyczne. Ale chcemy tworzyć jedność, aby na koniec rekolekcji, w czasie koncertu modlić się razem z ludźmi i świadczyć w ten sposób o Panu Bogu. Muzyka i słowa wyśpiewywane przez chór, to sposób naszej modlitwy – wyjaśnia Magdalena Cichoń.

Prowadzący rekolekcje ks. Marek Kuliński poinformował, że podczas warsztatów uczestnicy koncentrują się na tematyce maryjnej, gdyż chcą temat roku w Ruchu Światło-Życie „Sługa Niepokalanej” połączyć z objawieniami fatimskimi.

– Jest wielu młodych uczestników, którzy przyjechali na warsztaty po raz pierwszy. Wielką radością jest to, że są osoby, które chcą rozwijać się muzycznie i łączyć to z duchowością. W miejsce osób, które kiedyś uczestniczyły w warsztatach, a teraz ze względu na obowiązki i pracę nie mogą w nich brać udziału, pojawiają się nowe osoby. Ci, którzy niedawno byli uczestnikami, są teraz animatorami prowadzącymi. W czasie rekolekcji każdego dnia podejmujemy tematy związane z Eucharystią – wyjaśnia ks. Marek Kuliński.

Uczestniczka Anna Malinowska przyjechała na rekolekcje, bo jest to piękna inicjatywa, dzięki której możemy chwalić Pana Boga, a muzyka zawsze jest bliska jej sercu.

– Czyniąc coś dobrego, mogę jednocześnie rozwijać swój talent, a to służy większemu celowi. Jestem trzeci raz na warsztatach wakacyjnych. W czasie rekolekcji największą wartość ma dla mnie Eucharystia. Dobrze przemyślany jest program naszego dnia. Jest zachowana równowaga między doznaniami estetycznymi i duchowymi, między rozwojem talentu i rozwojem duchowości – informuje Anna Malinowska.

Tomasza Kluka do wyjazdu na rekolekcje namówiła animatorka muzyczna, choć jak podkreśla, początkowo miał dystans do tego pomysłu.

– Kiedy zobaczyłem jak jest na oazie i jak szybko można zżyć się z ludźmi postanowiłem przyjechać. Dobrze zrobiłem. Najpiękniejsze jest to, kiedy łączymy się i wszyscy razem wychwalamy Boga. Wszyscy łącznie, chociaż każdy czuje to po swojemu – dodaje Tomasz Kluk.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.