Bp Nitkiewicz: w kształceniu nie może zabraknąć chrześcijańskiej tradycji
25 czerwca 2010 | 11:04 | apis Ⓒ Ⓟ
Podczas wojewódzkich uroczystości zakończenia roku szkolnego, które odbyły się 24 czerwca w Waśniowie, bp Krzysztof Nitkiewicz zaapelował, by w nauczaniu szkolnym nie zabrakło odwołania się do chrześcijańskiej tradycji. „Uwzględniając autonomię Kościoła i szkoły, w nauczaniu nie może zabraknąć odwołania się do chrześcijańskiej tradycji naszego narodu i roli religii w życiu człowieka” – podkreślił ordynariusz sandomierski.
Oficjalne zakończenie roku szkolnego 2009/2010 w województwie świętokrzyskim rozpoczęła Msza św. odprawiona w kościele p.w. Świętych Piotra i Pawła pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza. Eucharystię koncelebrowali: ks. kan Jerzy Dąbek – diecezjalny dyrektor wydziału nauki i wychowania katolickiego, proboszcz parafii w Waśniowie ks. Ryszard Konecki oraz dziekan dekanatu szewnieńskiego ks. Jan Butryn.
W homilii ordynariusz sandomierski nawiązał do obchodzonej uroczystości Narodzenia św. Jana Chrzciciela.
„Jan Chrzciciel był prorokiem, a zarazem doskonałym wychowawcą” – mówił bp Nitkiewicz. – „Jego kazania, pouczenia i świadectwo życia, miały w swoim założeniu jasny cel: przygotować ludzi na przyjęcie Chrystusa. Jako wychowawcy, nauczyciele, katecheci, musimy tak formować młodego człowieka, aby otrzymał on wszystko, co będzie mu przydatne w życiu” – podkreślił biskup.
W liturgii uczestniczyli: marszałek województwa świętokrzyskiego Adama Jarubas, świętokrzyski kurator oświaty Małgorzata Muzoł, przedstawiciele władz samorządowych, dyrektorzy placówek oświatowych oraz społeczność szkoły podstawowej i gimnazjum w Waśniowie.
W drugiej części uroczystości, która odbyła się w budynku szkoły w Waśniowie bp Nitkiewicz poświęcił nowoczesną halę sportową wybudowanej staraniem władz gminy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.