Bp Nitkiewicz wskazuje na potrzebę poznania islamu
19 kwietnia 2013 | 12:44 | apis Ⓒ Ⓟ
O potrzebie poznania islamu oraz uczenia się szacunku do ludzi, którzy go wyznają – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz 18 kwietnia w Sandomierzu podczas prelekcji pt. "Islam – religia, kultura, polityka”. Na spotkanie do auli papieskiej Instytutu Teologicznego przybyli członkowie Klubu Inteligencji Katolickiej, zaproszeni goście oraz wielu sandomierzan.
Biskup wyjaśniając podstawowe założenia i fundamenty religii omówił główne nurty kultury, która wytworzyła się na terenach, gdzie żyją wyznawcy islamu. – Dziś, kiedy coraz więcej osób tego wyznania przenosi się do Polski, zawiera małżeństwa z katolikami wydaje się, że konieczne jest lepsze poznanie zarówno samej religii jak i świata, w którym stanowi ona religię większości – podkreślił bp Nitkiewicz.
– Poznając islam uczymy się szacunku do ludzi, którzy go wyznają a jednocześnie unikamy różnych błędów i uświadamiamy sobie wielkość naszej wiary. Islam podobnie jak chrześcijaństwo i religia żydowska jest religią monoteistyczną. W wielu miejscach nawiązuje on do postaci biblijnych i dlatego ważny jest dialog ze światem muzułmańskim – wyjaśniał biskup.
Prelekcja zorganizowana była w ramach działalności Klubu Dyskusyjnego "Universum" przez Muzeum Okręgowe w Sandomierzu i Klub Inteligencji Katolickiej.
Ordynariusz sandomierski bp Krzysztof Nitkiewicz pełni funkcję przewodniczącego Rady Episkopatu ds. Ekumenizmu. W czasie swojej pracy w Kurii Rzymskiej był podsekretarzem Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich.
W ramach swej funkcji biskup odwiedził wiele krajów Bliskiego Wschodu i Europy Środkowo-Wschodniej. Zajmował się sprawami Kościołów greckokatolickich w Czechach i na Słowacji.
Sandomierski Klub Inteligencji Katolickiej istnieje już od ponad 20 lat i skupia kilkudziesięciu członków.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.