Bp Nitkiewicz zainaugurował żywą szopkę i zjadł wigilijny posiłek z bezdomnymi
21 grudnia 2024 | 07:00 | ks. wk | Sandomierz Ⓒ Ⓟ
W tradycję Królewskiego Miasta Sandomierza na stałe wpisała się „żywa szopka”, której inauguracja dokonuje się kilka dni przed Bożym Narodzeniem. W inauguracji szopki, która znajduje się przy Schronisku dla Bezdomnych Mężczyzn na ul. Trześniowskiej, uczestniczył m.in. bp Krzysztof Nitkiewicz, który następnie wraz z bezdomnymi zjadł wigilijny posiłek.
W inauguracji szopki, oprócz biskupa sandomierskiego i bezdomnych, którzy ją zbudowali, uczestniczyli m.in. Marcin Piwnik, starosta sandomierski, podinsp. Grzegorz Jaworski, p.o. komendanta powiatowego policji, Adam Piskor, komendant Straży Miejskiej i inni goście.
W drewnianej konstrukcji stajenki znalazły się zwierzęta: osioł, owce, konie, króliki, kury, kaczki, barany, którymi będą opiekowali się panowie zamieszkujący schronisko. Żywa szopka będzie udostępniona dla wszystkich do 7 stycznia.
Po otwarciu szopki w budynku Zakładu Aktywności Zawodowej odbyła się wieczerza wigilijna dla ponad 80 bezdomnych osób, korzystających na co dzień z kuchni dla ubogich. Do wspólnego stołu, poza obecnymi na inauguracji żywej szopki, dołączył burmistrz Sandomierza Paweł Niedźwiedź i Andrzej Bolewski, przewodniczący Rady Miejskiej.
Wigilia rozpoczęła się od odczytania fragmentu Ewangelii oraz śpiewu kolędy. Przed poświęceniem opłatków bp Krzysztof Nitkiewicz podkreślił symbolikę opłatka jako znaku dobrych intencji, jedności i bliskości między ludźmi. Zachęcił, by codziennie odnosić się do siebie z sercem i życzliwością, ciesząc się obecnością Pana Jezusa w drugim człowieku.
Po przełamaniu się opłatkiem i życzeniach, wszyscy zasiedli przy wspólnym wigilijnym stole.
Na zakończenie wigilii ordynariusz sandomierski przekazał świąteczne paczki dla pięciu placówek, które zajmują się całodobowo osobami samotnymi, bezdomnymi i potrzebującymi wsparcia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.