Bp Nitkiewicz: życie świętych polegało na tym, że byli przyjaciółmi Boga
01 listopada 2016 | 15:16 | apis Ⓒ Ⓟ
Życie w wydaniu świętych polegało na tym, że byli przyjaciółmi Boga. W tym właśnie tkwi istota świętości – powiedział bp Krzysztof Nitkiewicz 1 listopada podczas Mszy św. sprawowanej na cmentarzu katedralnym w Sandomierzu.
W uroczystość Wszystkich Świętych na cmentarzu katedralnym Eucharystii za zmarłych przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Nawiązując do obchodzonej uroczystości zauważył, że nie ma małych i wielkich świętych, ważniejszych i mniej ważnych, chociaż niektórzy cieszą się w danym momencie szczególną popularnością.
– Każdy święty jest duchowym olbrzymem, wyróżniającym się pięknem człowieczeństwa i wielkością wyznawanej wiary. Ukazuje nam najlepszy sposób na życie, jakim jest przyjaźń z Bogiem – podkreślił ordynariusz.
Biskup odniósł się do tego, że niektórzy postrzegają chrześcijaństwo jako formę zniewolenia, niosącego ograniczenie swobody decyzji i szereg zależności. Stanowczo stwierdził, że jest to wizja bardzo krótkowzroczna i nieprawdziwa.
– Pan Jezus mówi bowiem wyraźnie, że jesteśmy zaproszeni do tego, aby być Jego przyjaciółmi. Nie zadowala się serwilizmem, nie chce niczego wymuszać. Znakiem przyjaźni ze strony Chrystusa jest krzyż, na którym oddał za nas swoje życie. Ten sam, krzyż, który stawiamy na grobach. My z kolei powinniśmy uczestniczyć w Jego zbawczym dziele, starając się kochać wszystkich tak jak On nas ukochał. Na tym polega przyjaźń prowadząca do świętości – wskazywał hierarcha.
Ordynariusz wyrażał się z uznaniem o organizowanych w tych dniach przez parafie procesjach z relikwiami świętych, czuwaniach, oratoriach i rekonstrukcjach historycznych poświęconych niebieskim patronom.
Biskup zasugerował, że należałoby zwrócić w nich większą uwagę na świętych, błogosławionych i kandydatów na ołtarze pochodzących z diecezji sandomierskiej oraz związanych z jej obszarem. Hierarcha podkreślił, że mają oni duże zasługi w wymiarze religijnym, społecznym i narodowym, jak chociażby sandomierski proboszcz męczennik bł. ks. Antoni Rewera.
Biskup wyraził też przekonanie, że chociaż święci pojawili się w określonym momencie historii, nadal uczestniczą w życiu wspólnoty lokalnego Kościoła, orędując za nią przed Bożym tronem.
Wspólną Eucharystię wraz z ordynariuszem sprawowali kapłani i duszpasterze sandomierscy. Wspólna modlitwa na cmentarzu katedralnym zgromadziła licznych sandomierzan i gości odwiedzających groby swoich bliskich na tej najstarszej miejskiej nekropoli. Po jej zakończeniu cmentarnymi alejkami odbyła się procesja, podczas której na czterech stacjach modlono się za zmarłych rodziców, kapłanów, poległych w obronie Ojczyzny.
Na sandomierskich nekropoliach prowadzona jest kwesta na rzecz ratowania i renowacji zabytkowych nagrobków na zabytkowych cmentarzach. Jak co roku w to dzieło włączyło się wielu wolontariuszy i ludzi dobrej woli.
W ostatnim czasie na cmentarzu katedralnym odnowiono trzy zabytkowe nagrobki oraz pomnik papieża Aleksandra na pl. Św. Wojciecha, który stoi na grobie bp Aleksandra Dobrzańskiego, sufragana i administratora Diecezji Sandomierskiej zmarłego w 1831 r.
Cmentarz katedralny wybudowany został w 1792 r. Znajduje się na nim ponad 300 zabytkowych nagrobków w tym z początku XIX wieku. Cmentarz przy parafii św. Pawła Apostoła założony został w 1810 r. Obydwie nekropolie zaliczane są przez historyków do najstarszych, czynnych w Polsce.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.