Bp Olszowski: nasze trudności są okazją do pogłębiania wiary
11 maja 2020 | 20:19 | asp | Żory Ⓒ Ⓟ
Nasze trudności są okazją do pogłębiania wiary – stwierdzł bp Grzegorz Olszowski. Hierarcha przewodniczył mszy św. w tradycyjne Święto Ogniowe w parafii św. Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach. Liturgia była transmitowana w internecie.
– Wieloletnia tradycja Święta Ogniowego, także w obecnym czasie to świadectwo ufności w Bożą Opatrzność – wskazywał w homilii biskup Olszowski. Zwracając się do mieszkańców Żor, przypomniał, że Bóg właśnie teraz do nich kieruje swoje Słowo. Wskazywał na apostołów Pawła i Barnabę, którzy mimo przeciwności – znieważania i niebezpieczeństwa ukamienowania wytrwale głosili Słowo Boże.
– Nasze trudności są okazją do pogłębiania wiary – podkreślał hierarcha dodając, że to Bóg dał apostołom swoją moc i obdarzył ich licznymi darami. Ci nie uznawali siebie za bogów, a gdy chciano im oddać boską cześć, rozdarli szaty i rzucili się w tłum. – Żyli ze świadomością, że wszystko, co mają, pochodzi od Boga – mówił biskup.
Hierarcha podkreślał, że Święto Ogniowe, które od kilkuset lat odbywa się w Żorach, jest świadectwem wiary przodków w moc i opiekę Boga nad człowiekiem i światem. Dlatego trzeba z pokorą oddać Bogu należną chwałę.
– Bóg pokornym łaskę daje. Bóg by nas bardzo obdarowywał, gdybyśmy byli pokorni, brak pokory powoduje że dary otrzymane od Boga zaczynają nam szkodzić, wbijają w pychę – wskazywał bp Olszowski.
Pytając, gdzie jest wielkość, wartość i godność człowieka, odpowiadał, że nie w tym, by być na siłę jak Bóg, lecz w miłości. – Jesteśmy stworzeni z miłości i do miłości – podkreślał. – Święto Ogniowe niech sprawi, że zapłonie w naszych sercach ogień miłości! To jedyny ogień, który nie wyrządza szkód, ale uszlachetnia, uszczęśliwia – przekonywał hierarcha.
Dalej mówił, że miłość do Boga wyraża się w zachowaniu przykazań. – Miłość jest konkretna, przejawia się w konkretnym życiu, wyborach, działaniach – dodał. Wskazywał, że miłość jest drogą do spotkania, do doświadczenia, do poznania i upodobnienia się do Boga, a sprawcą miłości jest Duch Święty.
– Miłość jest lekarstwem – mówił biskup podkreślając, że wszystko jest darem udzielonym do dobrego i owocnego przeżywania rzeczywistości.
Święto Ogniowe jest obchodzone dorocznie 11 maja w Żorach dla przypomnienia tragicznego pożaru z 1702, który strawił sporą część miasta. Wówczas o godzinie 23:30, w centrum miasta wybuchł wielki pożar. Szkody wyrządzone przez kataklizm były olbrzymie. Solidarni żorzanie postanowili zorganizować wtedy błagalną procesję. Przyrzekli jednocześnie uczestniczyć w corocznych procesjach po ulicach miasta w intencji oddalenia od nich klęski pożaru. W ten sposób narodziła się tradycja obchodów Święta Ogniowego.
Święto Ogniowe to także święto strażaków. Dlatego msza św. była dziękczynieniem za ich poświęcenie, gotowość ratowania człowieka z narażeniem życia, za wszelkie działania w czasie pandemii.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.