Bp Paweł Socha: każda siostra jest wielkim skarbem w diecezji
02 lutego 2013 | 18:30 | wm Ⓒ Ⓟ
„Każda siostra jest skarbem wielkim w diecezji, bo jest świadkiem obecności Chrystusa, znakiem miłości, dobroci i prawdy w służbie ewangelii” – powiedział bp pomocniczy diecezji zielonogórsko–gorzowskiej Paweł Socha, który przewodniczył Mszy św. w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim w Dniu Życia Konsekrowanego.
Hierarcha dziękował Bogu za dar powołań, życie konsekrowane i owoce tego życia. Podkreślił, że w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej każda siostra jest szczególnym skarbem, ponieważ jest ich tylko około 200, a to oznacza, że w stosunku do innych diecezji, jest tu ich bardzo mało.
Od początku istnienia administracji na Ziemiach Zachodnich, czyli od 15 sierpnia 1945 r. rodziny zakonne, duchowni zakonni i siostry byli fundamentem duszpasterstwa, świadectwa wiary i ewangelizacji na tych terenach. Chociaż dziś wiele się zmieniło, jest większa ilość duchownych diecezjalnych, to jednak charyzmaty poszczególnych zakonów a szczególnie sióstr zakonnych i indywidualnych osób konsekrowanych są bardzo istotne dla duchowego rozwoju wiernych świeckich a także dla duchowieństwa diecezjalnego – zaznaczył.
Bp Socha odwoływał się do listu biskupów polskich, w którym hierarchowie porównali życie konsekrowane do drżącego na wietrze płomienia, który wciąż musimy osłaniać aby mógł ogrzewać Kościół ciepłem służebnej miłości oraz światłem niesłabnącej wiary, mimo ludzkich słabości i zewnętrznych przeciwności.
Kapłan przypomniał, że bł. Jan Paweł II wybrał dzień Ofiarowania Pańskiego dniem modlitw za konsekrowane w oparciu o genezę liturgii starotestamentalnej. Wyjaśnił również zasady ofiarowania siebie Bogu i poświęcenia życiu zakonnemu.
Życie osób konsekrowanych wymaga wewnętrznej i zewnętrznej wolności. Nie można doświadczyć bliskości z Chrystusem i być wewnętrznie wolnym bez zostawienia czegoś lub kogoś, bez usunięcia się na bok bez oddania Panu Bogu wszystkiego, co moje – mówił.
Pozostawienie dotychczasowego sposobu życia, to nie tylko opuszczenie rodziny – wyjaśniał biskup. W życiu osób konsekrowanych chodzi o zasadniczą zmianą myślenia, mówienia i działania. Czyli wzięcie słów: „Bądź wola Twoja jako w niebie tak i na ziemi” – dosłownie.
Zasadą życia zakonnego jest także odejście od siebie i własnego „ja” – mówił bp Socha, bo nic tak nie zniewala człowieka, jak koncentracja i zwracanie uwagi na sobie, to niemal istota grzechu pierworodnego.
We Mszy św. uczestniczyli kapłani z gorzowskich zakonów św. Franciszka i Oblatów siostry zakonne oraz licznie zgromadzeni wierni.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.