Bp Pieronek: Bóg niczego nie narzuca, a cokolwiek przychodzi z przymusu, nie ma żadnej wartości
23 lutego 2018 | 10:16 | led / Kraków Ⓒ Ⓟ
– Bóg nigdy nikomu i niczego nie narzucał i nie narzuca. On kocha i czeka na wzajemność ze strony człowieka. Cokolwiek przychodziłoby z przymusu, nie ma żadnej wartości u Boga – mówił bp Tadeusz Pieronek. Przewodniczył 22 lutego Mszy św. w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Krakowie, w ramach pielgrzymowania do kościołów stacyjnych. W nabożeństwie uczestniczyły tłumy wiernych.
W trakcie homilii bp Tadeusz Pieronek nawiązał do tradycji pielgrzymowania do kościołów stacyjnych, czyli spotkań modlitewnych pierwszych chrześcijan, które odbywały się Rzymie na przełomie VI i VII w. Hierarcha przypomniał, że gorliwym zwolennikiem tego nabożeństwa był m.in. Jan Paweł II. Biskup zwrócił uwagę, że przypada akurat także święto Katedry św. Piotra. Jak wyznał, jest to okazja do dziękczynienia Bogu za każdego papieża, który „przewodzi w wierze i w niej nas umacnia”.
Nawiązując do odczytanej Ewangelii św. Mateusza, biskup wyjaśniał, że pasterz jest tym, który dba o swoje stado i pomaga mu uniknąć zła. – Boże powołanie o troskę za owczarnię jest darem od Boga, ale nie wszyscy ją przyjmują szczerze i zamiast czynić to z oddaniem, nie chcą postępować jako żywe przykłady dla stada, a liczą na niegodziwe zyski – wyjaśniał biskup. – Bóg nigdy nikomu niczego nie narzucał i nie narzuca. On kocha i czeka na wzajemność ze strony człowieka. Oferuje najwyższe dobro jakim jest zbawienie. Cokolwiek przychodziłoby z przymusu, nie ma żadnej wartości u Boga – tłumaczył hierarcha.
Zwrócił też uwagę na to, że kościół św. Katarzyny odpowiada kościołowi rzymskiemu św. Wawrzyńca, stojącemu w miejscu jego męczeństwa. Nawiązując do postaci św. Wawrzyńca, biskup wyjaśniał, że kiedy został on poproszony przez prefekta rzymskiego o skarby Kościoła, przyprowadził gromadę biednych i chorych, oświadczając, że to są prawdziwe skarby Kościoła.
Bp Pieronek zwrócił uwagę także na postać św. Rity, której kult dynamicznie się rozwija. Jest szczególnie czczona w kościele św. Katarzyny, gdzie 22. dnia każdego miesiąca na Msze św. przychodzą tłumy wiernych, aby modlić się za wstawiennictwem św. Rity, uznawanej za znakomitą orędowniczkę od spraw trudnych i beznadziejnych.
– Czy można się dziwić, że jeśli ktoś przeszedł zwycięsko tak wiele trudności, to można w nim widzieć orędownika w sprawach szczególnie trudnych? Za orędowniczkę takich właśnie spraw uważają św. Ritę jej czciciele, u których cieszy się niezwykłym kultem i którym ciągle skutecznie pomaga – mówił bp Pieronek. – Świętość Rity jest szczególnym przykładem współczesnej świętości, ponieważ czasy w których żyjemy, są porównywalne z tamtymi, w których ona żyła – podkreślił, dodając, że obecnie ludzie często wplątani są w zaskakujące sytuacje życiowe, z ludźmi gotowymi siłą zdobywać własne cele, w rodzinach dotkniętych alkoholizmem, narkomanią, przemocą i wśród ludzi nastawionych na szybki zysk, kosztem innych. – Osoby, które mają styczność z takimi sytuacjami, nie powinny się załamywać, tracić nadziei, bo nawet w takich okolicznościach mogą realizować swoje powołanie do świętości. W św. Ricie mogą szukać wsparcia – wyznał bp Pieronek.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.