Drukuj Powrót do artykułu

Bp Pieronek: do tragedii uchodźców nie możemy podchodzić od strony ekonomicznej i politycznej

14.01.2018 , led, Kraków, 14-01-2018 Ⓒ ℗

Dzisiaj modlimy się za uchodźców i migrantów. Ludzi, którzy nie z własnej winy i nie wszyscy, bo właściwie mały procent z nich, stali się jakby hasłem do tego, żeby wszystkich uznać za zabójców i morderców. To są prawdziwi ludzie. Musimy zrozumieć ich tragedię i podejść do tego problemu nie od strony ekonomicznej czy politycznej- mówił podczas Mszy św. w katedrze na Wawelu w Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy bp Tadeusz Pieronek.

Uroczysta Msza św. w katedrze na Wawelu odprawiona została 14 stycznia według formularza modlitwy za uchodźców i wygnańców.

– Dzisiaj modlimy się za uchodźców i migrantów. Ludzi, którzy nie z własnej winy i nie wszyscy, bo właściwie mały procent z nich, stali się jakby hasłem do tego, żeby wszystkich uznać za zabójców i morderców – mówił na początku Mszy św. biskup Tadeusz Pieronek. – To są prawdziwi ludzie. Musimy zrozumieć ich tragedię i podejść do tego problemu nie od strony ekonomicznej czy politycznej – podkreślił biskup.

– Jesteśmy chrześcijanami i mamy obowiązek pomóc tym ludziom na wszystkie sposoby. Nie tylko modlitwą, ale wszystkimi sposobami na jakie nas stać – zaapelował bp Pieronek.

W trakcie nabożeństwa odczytane zostało także orędzie papieża Franciszka na tegoroczny Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy obchodzony jest w drugą niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego. Z tej okazji dzisiaj w wybranych kościołach w całej Polsce odprawione są Msze św. według formularza modlitwy za uchodźców i wygnańców.

Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy obchodzony jest od 1914 roku. Jak czytamy w instrukcji Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących z 1978 r. jest on pomyślany „jako odpowiednia okazja dla pobudzenia wspólnot chrześcijańskich do odpowiedzialności wobec braci migrantów oraz do obowiązku współdziałania w rozwiązywaniu ich różnorakich problemów”.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.