Drukuj Powrót do artykułu

Bp Pieronek: w ewangelicznej prostocie papieżowi Franciszkowi nie dorastamy do pięt

14 marca 2018 | 08:06 | eko | Kraków Ⓒ Ⓟ

W piątą rocznicę wyboru papieża Franciszka bp Tadeusz Pieronek podczas liturgii stacyjnej w kolegiacie św. Anny w Krakowie prosił o modlitwę za niego. Podkreślał, że jest to potrzebne, bo papież stał się przedmiotem krytyki, również ze strony Kościoła. – Wydaje się, że na naszych oczach papież Franciszek nas gorszy, ale prawda jest taka, że w ewangelicznej prostocie nie dorastamy mu nawet do pięt – stwierdził bp Pieronek.

– Ta modlitwa za papieża jest potrzebna dlatego, że stał się on przedmiotem krytyki, niestety także ze strony członków Kościoła, a nawet księży i biskupów – uważa bp Pieronek. Jak zaznaczył, zjawisko to nie jest czymś nowym, ale obecnie jest bardzo nasilone. Wspomniał także, że sam papież senior Benedykt XVI staje w obronie swojego następcy przez zwrócenie uwagi na „głupie uprzedzenia” sugerujące, jakoby Franciszek nie miał odpowiedniego przygotowania teologiczno-filozoficznego.

– Wydaje się, że na naszych oczach papież Franciszek nas gorszy, ale prawda jest taka, że w ewangelicznej prostocie nie dorastamy mu nawet do pięt – powiedział biskup.

Stwierdził też, że Ojciec Święty należy do tych ludzi, którzy pomagając, ukazują twarz Jezusa Chrystusa. – On biednych, chorych, pogardzanych uznaje za braci – powiedział bp Pieronek.

Nawiązując do czytań liturgii Słowa, hierarcha podkreślił wielorakie cudowne wartości wody, która „w Bożych zamiarach służy człowiekowi nie tylko do zaspokojenia pragnienia, ale również jako woda żywa otwiera bramę do życia wiecznego”. Przez obraz wody wypływającej spod progu świątyni oraz chorego czekającego na uzdrowienie w sadzawce Betesda kaznodzieja zwraca uwagę na konieczność zaufania Bogu mocniej niż człowiekowi i samemu sobie.

W Rzymie kościołem stacyjnym tego dnia jest Bazylika św. Krzyża z Jerozolimy, do której trafiły przywiezione przez św. Helenę relikwie Męki Pańskiej i ziemia z Góry Kalwarii.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.