Bp Pierskała: nawet słabo wierzący chcą chrzcić dzieci, aby dać im to, co najcenniejsze
23 maja 2016 | 16:37 | hh Ⓒ Ⓟ
„Nawet, jeżeli niektórzy słabo wierzą, to chcą, aby dziecko ochrzcić. Wynika to z głębokiego pragnienia, aby dać dziecku to, co jest najcenniejsze” – powiedział bp Rudolf Pierskała podczas Mszy św. dla Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w opolskiej katedrze.
Opolski biskup pomocniczy przyznał, że to kobiety najczęściej zachęcają do uczestnictwa w sakramentach swoich mężów i dzieci, a także są licznie obecne na liturgii i nabożeństwach. „Naszym zadaniem jest przekazać wielki skarb wiary młodemu pokoleniu. Nie tylko doprowadzić do chrztu, ale rozwinąć dar wiary” – zachęcał.
„Dlaczego chrzcimy dzieci, które nie mogą same wyznać wiary?” – pytał biskup. „Bo jesteśmy przekonani, że wiara w Boga Trójjedynego jest tak wielkim skarbem, że od niej zależy życie. Warto przekazać ją dzieciom. Rodzice uważają to za swój obowiązek. Nawet, jeżeli niektórzy słabo wierzą, to chcą, aby dziecko ochrzcić. Wynika to z głębokiego pragnienia, aby dać dziecku to, co jest najcenniejsze” – podkreślił.
Kaznodzieja przypomniał, że bez zobowiązania rodziców i chrzestnych nie udziela się sakramentu chrztu świętego. „Nasi rodzice potwierdzili przy chrzcie, że są świadomi obowiązku wychowania dziecka w wierze i ten obowiązek przyjmują. Zobowiązuje się do tego także wspólnota parafialna, dlatego powinno się udzielać chrztu w niedzielę w obecności wielu parafian” – dodał.
Bp Pierskała proponował również, aby świętować rocznicę chrztu oraz przechowywać pamiątki związane z tym sakramentem. „Zapalmy świecę ze chrztu, zobaczmy zdjęcia i szatkę. Podziękujmy Bogu za tę wielką łaskę chrztu i wiary. Tak się zaczęło nasze życie duchowe!” – zaznaczył.
„Od chrztu staliśmy się dziećmi Bożymi” – mówił biskup. „Na zawsze jesteśmy odtąd zjednoczeni ze śmiercią i zmartwychwstaniem Jezusa. To się już nigdy nie zmieni” – zaakcentował.
Stowarzyszenie Rodzin Katolickich powstało w 1995 r. Celem stowarzyszenia jest oddziaływanie na życie małżeńskie i rodzinne zgodnie z nauką Kościoła Katolickiego oraz prowadzenie działalności wychowawczej i charytatywnej. W ramach swojej działalności członkowie m.in. organizują pomoc materialną rodzinom, wspierają katolickie poradnie rodzinne, ośrodki adopcyjno-opiekuńcze, kursy przedmałżeńskie, a także szkoły rodzenia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.