Bp Pierskała: proch Środy Popielcowej powinien budzić w nas także nadzieję
15 lutego 2024 | 16:59 | kda | Opole Ⓒ Ⓟ
W kościele oo. franciszkanów w Opolu ordynariusz opolski bp Andrzej Czaja przewodniczył w Środę Popielcową Mszy św. i przyjął posypanie popiołem. – Witam was z radością, po wielu miesiącach, po roku niemal – mówił, nawiązując do swojej długiej choroby. – Możemy znowu razem być i razem brać udział w tych świętych obrzędach, w liturgii, która inauguruje święty czas Wielkiego Postu, wielkanocnej pokuty. Jest to czas odnowienia przymierza z Bogiem – podkreślił.
Nabożeństwo stacyjne w Opolu nawiązywało do praktyki Kościoła, znanej już w starożytności chrześcijańskiej i pielęgnowanej m.in. w Rzymie. Polega ono na tym, że wspólnota liturgiczna pod przewodnictwem biskupa gromadzi się w określonym kościele na krótkie nabożeństwo, by z tego miejsca wyruszyć procesyjnie do innej świątyni, w której sprawowana jest Eucharystia.
W Opolu wierni pod przewodnictwem biskupów Andrzeja Czai i Rudolfa Pierskały szli w procesji z kościoła św. Sebastiana do kościoła oo. Franciszkanów, ze śpiewem litanii do wszystkich świętych.
Tam ordynariusz opolski przewodniczył koncelebrowanej mszy św. i przyjął posypanie popiołem. Po nim ten symboliczny gest oznaczający gotowość do pokuty i do nawrócenia w Wielkim Poście wykonali obecni w kościele franciszkanów kapłani i wierni.
– Chcemy mocno, wyraźnie wejść w czas Wielkiego Postu, czas świętego postu, czterdziestodniowej pokuty – mówił w kazaniu bp Rudolf Pierskała. – Popiół spadający na nasze głowy stanowi przypomnienie, że z prochu powstaliśmy i w proch się obrócimy. Proch Środy Popielcowej budzi więc w nas smutek, myśl o śmierci. Ale równocześnie powinien budzić wielką nadzieję, bo przecież z prochu ziemi Bóg uczynił człowieka i obiecuje, że i nasze ciało wskrzesi do życia wiecznego.
– Post nie jest celem samym w sobie, jest drogą do celu, do radości paschalnej – kontynuował biskup. – Ta droga to 40 dni pokuty (…). Na ten czas Kościół poleca nam wybierać pokutę i jej trzy wymiary: modlitwę, post i jałmużnę. To jest mądry wybór. Pozwala zbliżyć się do Boga i zbliżyć się do naszych bliźnich. A ostatecznie osiągnąć życie wieczne.
Na koniec liturgii biskup Andrzej Czaja podziękował wszystkim za modlitwy w jego intencji, gdy chorował. Prosił o modlitwę o powołania do kapłaństwa, do życia zakonnego i do małżeństwa.
Po liturgii wierni – jak we wszystkich kościołach w Polsce mieli okazję do złożenia ofiar na pomoc dla Ukrainy. Akcję koordynuje Caritas Diecezji Opolskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.