Bp Pierskała: służba diakońska jest drogą do świętości
05 maja 2018 | 19:37 | hh | Opole Ⓒ Ⓟ
„Sługa jest do dyspozycji swojego pana. Od dziś macie być do dyspozycji Kościoła. Służba diakońska ma stać się waszą drogą do świętości” – powiedział bp Rudolf Pierskała do 9 diakonów podczas ich święceń w kościele seminaryjno-akademickim w Opolu.
Kaznodzieja przypomniał, że za natchnieniem Ducha Świętego apostołowie wybrali siedmiu mężów, cieszących się dobrą opinią, do służby ubogim i potrzebującym. „Kościół opolski wybiera was – dziewięciu – do tej służby. Diakonat to wielka godność w Kościele Chrystusowym. Będziecie bardzo blisko Jezusa w Jego zbawczej misji we współczesnym świecie, w Jego służbie. Nie jest to godność dla chwały ludzkiej, ale dla chwały Bożej. Decydujecie się na to, żeby być sługami. Być służącym to robić to, co mi polecono” – zaznaczył
Nawiązując do adhortacji Franciszka „Gaudete et exsultate” bp Pierskała wyjaśnił, że droga do świętości prowadzi przez drobne szczegóły miłości, dzięki którym troszczymy się wzajemnie o siebie, a Jezus nas uświęca. „Nieraz łatwiej jest wykonać coś wielkiego, wymagającego wysiłku, bo to daje poczucie satysfakcji. A takie codzienne małe szczegóły wydają się mało znaczące. A to jest droga do świętości!” – podkreślił.
Opolski biskup pomocniczy przyznał, że diakonat to służba przy ambonie, ołtarzu i poprzez caritas. „Przez święcenia diakonatu będziecie pomagać biskupom i prezbiterom w posłudze słowa, ołtarza i miłości. Chcę wam zwrócić uwagę przy tych miejscach na drobne szczegóły miłości, małe gesty i sprawy, które mogą być drogą do świętości” – dodał.
„Najpierw w Liturgii – mówił bp Pierskała – będziecie głosić Ewangelię, czyli Dobrą Nowinę. To wielka odpowiedzialność, gdyż wiara rodzi się i dojrzewa przez słuchania słowa Bożego. Trzeba dobrze przygotować czytanie lub śpiew tekstu Ewangelii. Nie z biegu, nie, żeby zabłysnąć melodią, zachwycić śpiewem słuchaczy, bo to nie jest najważniejsze. Lepiej dobrze przeczytać tekst Ewangelii niż źle zaśpiewać. Zanim będziecie czytać Ewangelię, popatrzcie na słuchaczy, a nie tylko na mikrofon i tekst. Mały szczegół miłości, a to jest szacunek i droga do świętości” – wskazał.
Hierarcha uwrażliwił również diakonów, żeby przejęli się prawdziwą obecnością Chrystusa pod postaciami Chleba i Wina. „Będziecie przygotowywać Ofiarę Eucharystyczną i rozdzielać wiernym Ciało i Krew Pańską. Uczcie wiernych szacunku i czci dla Jezusa w Eucharystii” – prosił i zwrócił uwagę, że przed Liturgią trzeba zainteresować się w zakrystii przygotowaniem darów chleba i wina, czystością puryfikatorzy, a w czasie Mszy być do dyspozycji celebransa.
Zdaniem biskupa, posługa caritas przejawia się w trosce o chorych i biednych. „Miejcie oczy i uszy otwarte na tych ludzi. Nie bądźcie obojętni. Serce powinno być szlachetne, gotowe do pomocy. Pierwsza rzecz – trzeba zauważyć tego, który potrzebuje pomocy, a więc nie myśleć tylko o sobie i swoich sprawach. Pozdrów starszą osobę pierwszy, podaj rękę na przywitanie, odwiedź chorych z Komunią w niedzielę i zastąp nadzwyczajnego szafarza. Spotkaj się z parafialnym zespołem Caritas” – zachęcał.
„Droga do świętości prowadzi nas przez drobne szczegóły miłości, przez które troszczymy się nawzajem o siebie w małżeństwie, rodzinie, parafii czy zakonie. To jest też wasza droga. A obecny wśród nas Jezus uświęci nas” – zakończył bp Pierskała homilię podczas święceń diakonatu.
„Dziękujemy za uczynienie nas sługami w Kościele” – powiedział w imieniu całego rocznika diakon Michał Rudnik, który wyraził także wdzięczność przełożonym, wykładowcom, proboszczom, rodzicom i przyjaciołom za pomoc w rozeznawaniu powołania i przygotowaniu do służby Bożej i święceń.
Bp Rudolf Pierskała udzielił święceń diakonatu dziewięciu alumnom Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.