Drukuj Powrót do artykułu

Bp Pikus: kapłan uczestnikiem posłannictwa Chrystusowego

30 marca 2018 | 10:54 | ks. mg | Drohiczyn Ⓒ Ⓟ

Blisko 200 kapłanów koncelebrowało 29 marca 2018 r. w drohiczyńskiej katedrze Mszę św. Krzyżma, której przewodniczył ks. bp Tadeusz Pikus. W homilii powiedział: “Jakiekolwiek oddzielenie naszego kapłaństwa od jego rdzenia, którym jest kapłaństwo Jezusa Chrystusa, byłoby niczym oddzielenie rzeki od jej źródła”.

W homilii biskup przypomniał prawdę, że każdy kapłan mocą Chrystusa pełni Jego posłannictwo, które najpełniej wyrażało się w uwalniania ludzi spod władzy złego ducha oraz w głoszeniu Królestwa Bożego. Kapłan uczestniczy w zbawczej misji Jezusa.

„Jakiekolwiek oddzielenie naszego kapłaństwa od jego rdzenia, którym jest kapłaństwo Jezusa Chrystusa, byłoby niczym oddzielenie rzeki od jej źródła. Ilekroć zatem sprawujemy sakramenty święte, głosimy słowo Boże, realizujemy duchowe ojcostwo względem powierzonych nam osób, przywracamy nadzieję, pobudzamy wiarę i rozpalamy miłość” – przypomniał biskup.

Ważną częścią liturgii było odnowienie przyrzeczeń kapłańskich. Na zadawane przez biskupa pytania kapłani po raz kolejny wyrazili swoje „chcę”. Ordynariusz poświęcił również olej chorych i katechumenów oraz konsekrował olej krzyżma.

Na zakończenie Eucharystii słowa życzeń biskupom oraz wszystkim kapłanom złożyły przedstawicielki osób konsekrowanych.

Zanim księża udali się na wspólną agapę, na auli seminaryjnej miało miejsce spotkanie informacyjne, któremu przewodniczył kanclerz kurii, ks. prał. Zbigniew Rostkowski. W słowie skierowanym do kapłanów biskup podziękował za trud i pracę duszpasterską, szczególnie podczas Wielkiego Postu.

W imieniu kapłanów życzenia księżom biskupom złożył ks. Krzysztof Janowic – proboszcz parafii Perlejewo.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.