Drukuj Powrót do artykułu

Bp Pikus: nawracając się, przyjmujemy Boga, który z prochu czyni istotę ludzką

14 lutego 2018 | 22:50 | CIDD | Drohiczyn Ⓒ Ⓟ

W Środę Popielcową bp Tadeusz Pikus przewodniczył Mszy św. w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej w Osmoli. W godzinach popołudniowych sprawował Eucharystię w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Seroczynie Sterdyńskim. – Nawracając się, przyjmujemy Boga, który z prochu czyni istotę ludzką – powiedział biskup drohiczyński.

Bp Pikus w homilii podkreślił, że dzień rozpoczynający okres Wielkiego Postu, szczególnie skłania do głębokiej refleksji. “Słowa wypowiadane w Środę Popielcową – “Z prochu jesteś i w proch się obrócisz” – z ludzkiego punktu widzenia nie dają wielkiej nadziei” – zaznaczył.

Dopiero dalsza część – „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” – napawa optymizmem. “Nawracając się i wierząc, przyjmujemy samego Boga, który z prochu czyni istotę ludzką” – podkreślił.

Biskup przytoczył słowa Pisma Świętego: “Nic bowiem nie przynieśliśmy na ten świat; nic też nie możemy [z niego] wynieść”. Wyjaśnił, że kiedy rodzimy się, wszystko już zastajemy, natomiast w momencie, gdy odchodzimy ze świata ziemskiego, nic ze sobą nie zabieramy. “Każdy z nas ma w sobie życie doczesne i wieczne. Należy je niezwykle pielęgnować, m.in. troszcząc się, żeby tego życia nie zabić. Tym zaś, co zabija w nas życie, jest grzech” – dodał.

Jezus Chrystus wskazuje, co może być pomocne, abyśmy byli blisko Boga, drugiego człowieka jak i samego siebie. Daje nam środki, które należy dobrze wykorzystać. ,,Największym dobrem, które zbliża nas do Boga i drugiego człowieka, które pozwala nam zaakceptować siebie samego, jest miłość” – wskazał.

Dodał, że miłość ma swoje źródło w sercu, wyraża się słowem i żyje czynem. Modlitwa, post i jałmużna są to filary życia duchownego, które pozwalają otworzyć się na miłość Boga. Niezwykle istotna jest umiejętność słuchania. “Żeby usłyszeć słowo Boga i aby ono zaowocowało, potrzeba przede wszystkim otworzyć serce” – podkreślił biskup.

Na zakończenie bp Pikus podkreślił znaczenie modlitwy, postu i jałmużny, które stanowią jedno. ,,Modlitwa porządkuje relacje z Bogiem, jałmużna z drugim człowiekiem, zaś post jest czasem, w którym przygotowujemy nasze serce na dar Boga i drugiego człowieka”. Hierarcha życzył licznie zgromadzonym wiernym owocnego wykorzystania Wielkiego Postu oraz wsłuchania się w słowa Chrystusa.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.