Drukuj Powrót do artykułu

Bp Pikus o UTW: inwestycja w człowieka jest bardzo ważna

26 listopada 2017 | 16:57 | CIDD | Boćki Ⓒ Ⓟ

Dzieci będą uczyć starszych techniki, korzystania z internetu, a starsi – jak z niego mądrze korzystać. Dlatego inicjatywa Uniwersytetu Trzeciego Wieku jest dobra, żeby tworzyć wspólnotę. Ta inwestycja, inwestycja w człowieka jest bardzo ważna! – podkreślił bp Tadeusz Pikus na konferencji podsumowującej projekt „Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku na Podlasiu”. Wziął w niej udział minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

– Seniorzy są niezwykle ważni dla swojego społeczeństwa. Seniorzy są autorytetami – mówił Jarosław Gowin na konferencji podsumowującej projekt „Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku na Podlasiu”. Projekt zrealizowano w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego realizowany przez Instytut Działalności Publicznej. – Bardzo się cieszę, że ten ruch Uniwersytetów Trzeciego Wieku i ten program wsparcia będzie na Podlasiu kontynuowany – mówił Gowin. Jak dodał, żaden wiek, żadna część życia nie jest zła, żeby otwierać się na nowe horyzonty.

Z kolei biskup drohiczyński Tadeusz Pikus zaznaczył, że jest pełen uznania dla inicjatywy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. – Czasy się zmieniają. Niedawno człowiek w trzecim wieku był nauczycielem, dzieci go słuchały. A teraz niektórzy mówią: nie mamy wspólnego języka z dziećmi, one nie chcą nas słuchać. Dlatego ważne jest nawiązanie takiej wspólnoty między pokoleniami. Dzieci będą uczyć starszych techniki, korzystania z internetu, a starsi – jak z niego mądrze korzystać. Dlatego ta inicjatywa UTW jest dobra, żeby tworzyć wspólnotę. Ta inwestycja w człowieka jest bardzo ważna” – podkreślił biskup.

Projekt podsumowali również Prezes Instytutu Działalności Publicznej Adam Młodkowski i koordynatorka projektu Anna Buchmiet. Opowiadali m.in. o podróżach po Polsce, zawodach sportowych seniorów, Paradzie Seniorów w Warszawie, wystawach, koncertach, a także o codziennej pracy w ramach UTW.

Prezes Stowarzyszenia Klekociaki Urszula Turkowicz odczytała „Uchwałę powołującą Uniwersytet Trzeciego Wieku w Boćkach”, a minister Gowin wręczył boćkowskim studentom indeksy.

Obok przedstawicieli władz, posłów, księży, mieszkańców gminy Boćki, a także organizacji współpracujących w konferencji w Boćkach uczestniczyli przedstawiciele UTW z Ciechanowca, Goniądza, Kolna, Łap, Wysokiego Mazowieckiego, Puńska i Bociek.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.