Drukuj Powrót do artykułu

Bp Pikus: wychwalać Boga może tylko ten, kto Go osobiście przyjął

07 stycznia 2018 | 12:23 | ks.mg | Drohiczyn Ⓒ Ⓟ

Po raz drugi ulicami Łochowa przeszedł Orszak Trzech Króli. W uroczystości wziął udział bp Tadeusz Pikus. Barwny pochód poprzedziła Msza św. z okazji obchodzonej tego dnia uroczystości Objawienia Pańskiego.

W homilii, nawiązując do postaci Heroda, biskup wskazał, że do tej pory istnieją ludzie, którzy nie rozpoznawszy Boga, boją się Go, uciekają od niego i Go odrzucają.

Hierarcha powołał się także na kondakion z Akatystu. Zacytował zdanie odnoszące się do Mędrców, którzy: „pominęli Heroda – głupca, co śpiewać nie umiał Alleluja”. Wskazał, iż wychwalać Boga może tylko ten, kto Go osobiście przyjął. Biskup podkreślił, że w Orszaku każdy z nas niesie osobiste dary: kadzidło – modlitwy, mirrę – cierpienia i złoto – czystość i przejrzystości serca. – Niesiemy również coś więcej, a mianowicie samych siebie, których Bogu możemy złożyć w darze – powiedział bp Pikus.

Po Eucharystii wierni udali się na Orszak do przygotowanych wcześniej scen, wśród których nie zabrakło kuszenia Adama i Ewy, walki dobra ze złem, dworu Heroda, gospody oraz złożenia darów Jezusowi. Królowie oddali hołd Nowonarodzonemu. Po błogosławieństwie wybrano najpiękniej przebrane orszakowe rodziny.

W diecezji drohiczyńskiej Orszak Trzech Króli cieszy się coraz większą popularnością. W tym roku przeszły również ulicami Bielska Podlaskiego, Brańska, Ciechanowca, Łysowa, Siemiatycz oraz Węgrowa.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.