Bp Pikus: „ Żołnierze Wyklęci” byli obrońcami prawdziwych wartości
02 marca 2015 | 10:15 | ks.ap Ⓒ Ⓟ
– Żołnierze wyklęci przez komunistów byli niezłomnymi obrońcami prawdziwych wartości – powiedział biskup drohiczyński Tadeusz Pikus podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Sokołowie Podlaskim.
Bp Pikus celebrował Eucharystię w konkatedrze p.w. Niepokalanego Serca NMP. Odnosząc się do Dnia Pamięci o „Żołnierzach Wyklętych” powiedział, że „są to członkowie ruchu partyzanckiego określani również jako żołnierze drugiej konspiracji lub żołnierze niezłomni. Bronili oni przed inwazją komunizmu sowieckiego wartości, którymi były: Bóg, honor i ojczyzna.” Przypomniał również, że pojęcie „Żołnierze Wyklęci” pochodzi od wyklęcia ich przez wrogów, zaś pojęcie to pojawiło się w 1993 roku, jako odwołanie do pewnego listu, który został wysłany do wdowy po zamordowanym partyzancie. Jego komunistyczny oprawca napisał w nim: „Wieczna hańba i nienawiść naszych żołnierzy i oficerów towarzyszy mu i poza grób. Każdy, kto czuje w sobie polską krew przeklina go. Niech więc wyrzeknie się własna jego żona i dziecko.”
Bp Tadeusz Pikus podkreślił, że chciano, aby nawet najbliżsi wyklinali tych, którzy walczyli o prawdziwie wolną Polskę. „Gromadzimy się, aby oddać im hołd i szacunek, a ich rodzinom w miejsce poniżenia i pogardy wlać poczucie dumy.” Przywołał także kilka akcji, żołnierzy i ofiar z terenu sokołowskiego, których pamięć zacierały latami władze PRL-u.
„Sprzeciwiali się oni komunizmowi, gdyż odrzucał on Boga, nie szanował honoru człowieka ani jego godności oraz nie znał pojęcia ojczyzny poza Moskwą. Chrześcijanin powinien zaś dawać opór złu, zwyciężając go dobrem”. Przypomniał też postać legendarnej młodej i bohaterskiej „Inki”, związanej z Podlasiem, która w więziennym grypsie przed śmiercią napisała: „Jest mi smutno, że muszę umierać. Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba”. Bp Pikus podkreślił to krótkie i wielkie świadectwo.
Homilię zakończył natomiast słowami: „Żołnierze Wyklęci” zostali pozbawieni życia, zostali pozbawieni istnienia, zostali pozbawieni imienia, zostali pozbawieni grobu, zostali pozbawieni pamięci. Naszym udziałem jest przywrócić im to w modlitwie, aby rzeczywiście trafili do krainy życia, a tutaj, aby zauważono ich istnienie, poznano ich imiona, przywrócono im groby i pamięć.”
Burmistrz Sokołowa Podlaskiego Bogusław Karakula przekazał w darze bp. Tadeuszowi Pikusowi oraz proboszczowi konkatedry ks. prał. Andrzejowi Krupie opracowania historyczne na temat „Żołnierzy Wyklętych”.
Po Mszy Świętej delegacje władz, duchowieństwa, kombatantów, młodzieży i mieszkańców miasta złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze pod tablicą w miejscu kaźni i pod pomnikiem na Skwerze NMP, gdzie widnieje wiele nazwisk poległych bohaterów z tamtych czasów.
W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Sokołowie Podlaskim, nad którymi patronat honorowy objęli: Instytut Pamięci Narodowej, Senator RP Waldemar Kraska oraz Burmistrz Miasta Sokołów Podlaski, w Szkole Podstawowej nr 4, zaprezentowano film pt. "Kamienie wołać będą" – z archiwum IPN. Odbyły się też: Regionalny turniej szachowy oraz Zawody strzeleckie, zorganizowane przez Klub Strzelectwa Sportowego "Sokół" i Sokołowskie Towarzystwo Szachowe.
W niedzielę 1 marca w intencji „Żołnierzy Wyklętych” celebrowano Eucharystie także w innych parafiach diecezji drohiczyńskiej. Odbyły się także prelekcje historyczne na ich temat, przygotowano wystawy i plakaty, a także programy artystyczne z udziałem znanych artystów i miejscowych wykonawców.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.