Bp Pindel: Benedykt XVI uczynił wiele, by Pismo Święte było czytane w Kościele
31 stycznia 2023 | 19:43 | rk | Bielsko-Biała Ⓒ Ⓟ
„Benedykt XVI uczynił wiele, by Pismo Święte było czytane w Kościele” – podkreśla w najnowszym odcinku swego podcastu i programu radiowego bp Roman Pindel. Miesiąc po śmierci papieża-seniora duchowny przypomina w ramach spotkań nad Biblią, że zasługi Benedykta XVI dla nauczania na temat interpretacji Biblii w Kościele są niepodważalne.
Biskup-biblista zaznacza, że zmarły papież swoje przesłanie, jeśli chodzi o znaczenie słowa Bożego, zawarł w bardzo ważnych dokumentach oficjalnych adresowanych do biblistów, teologów, ale także do wszystkich, którzy czytają Pismo Święte dla pożytku i wzrostu duchowego.
„Był bowiem Benedykt XVI wyjątkowo zatroskany o słowo Boże w życiu Kościoła jako długoletni prefekt Kongregacji Nauki Wiary w latach od 1981 do 2005 r., odpowiedzialny wtedy za stan wiary w Kościele oraz za podległą mu papieską komisję teologiczną i biblijną, a wreszcie jako papież w latach 2005-2013” – wyjaśnia.
W programie hierarcha przypomina teologów, którzy mieli wpływ na kształtowanie się i rozwój metody interpretacji tekstu biblijnego, jaką zastosował zmarły papież.
„Podkreśliwszy konieczność korzystania z metody historyczno-krytycznej, Benedykt XVI wskazuje także na jej ograniczenia, które wynikają z samej istoty tej metody i dlatego dzisiejszy czytelnik musi ją przyjąć, musi przyjąć raczej, że zawarte w niej słowo należy do przeszłości” – wskazuje bp Pindel i zapowiada, że zamierza kontynuować w przyszłym odcinku swoje rozważania nt. podejścia Benedykta do analizy Pisma Świętego.
Programu można posłuchać na podcaście Anchor.fm.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.