Drukuj Powrót do artykułu

Bp Pindel do nauczycieli: prowadźcie do Tego, który jest Mądrością

12.10.2018 , rk, Cieszyn Ⓒ ℗

Za cały rok wytężonej pracy podziękował nauczycielom związanym z Stowarzyszenia „Dziedzictwo św. Jana Sarkandra” bp Roman Pindel, który z okazji Dnia Edukacji Narodowej spotkał się w Cieszynie ze społecznością szkolną. Biskup zachęcił pedagogów, by prowadzili uczniów do „Tego, który jest Mądrością”.

Ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej, który jest prezesem Stowarzyszenia „Dziedzictwo”, pogratulował nauczycielom uzyskanych stopni awansu zawodowego oraz nagród przyznanych za wybitne osiągnięcia. „Życzę Państwu, by bycie pedagogiem, nauczycielem, było pokorną służbą prowadzenia do Tego, który jest Mądrością, Stwórcą i Zbawicielem. Tego, który daje to, co najbardziej cenne i wartościowe w życiu każdego człowieka – zbawienie. Nieważne jakiego przedmiotu uczycie i w jaki sposób jest on oceniany. Wykonując swoje obowiązki, możecie doprowadzić do tego, by uczeń stał się świętym, wielkim człowiekiem” – podkreślił duchowny podczas spotkania z nauczycielami.

Z kolei wiceprezes Stowarzyszenia Maria Liwczak przypomniała, że wychowanie polega na tym, by kochać i wymagać. „Nie tylko od uczniów, ale również od samych siebie” – dodała.

W uroczystości udział wzięli również ks. Marek Studenski, wikariusz generalny diecezji bielsko-żywieckiej, członkowie zarządu Stowarzyszenia, kapłani oraz dyrektorzy szkół i przedszkoli, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi jednostek oświatowych.

Stowarzyszenie „Dziedzictwo św. Jana Sarkandra” prowadzi katolickie szkoły i przedszkola w Cieszynie i Czechowicach-Dziedzicach. Celem tej działalności jest szerzenie wiary, oświaty, kultury na gruncie katolickim, działalność charytatywna i gospodarcza.

20 sierpnia 1873 r. na Śląsku Cieszyńskim zawiązało się towarzystwo oświatowo-wydawnicze pod nazwą „Dziedzictwo bł. Jana Sarkandra dla Ludu Polskiego na Śląsku”. Pierwszym jego prezesem był ks. Ignacy Świeży –wybitny działacz i społecznik, autor wielu artykułów i książek.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.