Drukuj Powrót do artykułu

Bp Pindel do naukowców: obyście byli kimś więcej niż tylko wykładowcami

13.01.2018 , rk, Bielsko-Biała, 13-01-2018 Ⓒ ℗

Satysfakcji danej człowiekowi, który żyje według sumienia i powołania – życzył naukowcom bp Roman Pindel. – Żebyście byli kimś więcej niż nauczycielami akademickimi – mówił hierarcha na opłatkowym spotkaniu w bielskiej kurii, na które przybyli m.in. rektorzy, kanclerze, profesorowie i wykładowcy z uczelni wyższych na terenie diecezji bielsko-żywieckiej oraz teologowie z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie i Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Eucharystii w kurialnej kaplicy przewodniczył ordynariusz bielsko-żywiecki bp Roman Pindel w koncelebrze m.in. z biskupem Piotrem Gregerem. Kazanie podczas Mszy św. wygłosił ks. prof. Jan Dziedzic, prodziekan ds. studiów magisterskich dla świeckich na wydziale teologicznym UPJPII w Krakowie.

Duchowny podkreślił, jak ważne jest, by starać się być autentycznym świadkiem Chrystusa. Przypomniał m.in. postać pochodzącego z ziemi kęckiej św. Jana Kantego, który łączył postawę naukowca i przepełnionego miłosierdziem człowieka wiary.

Podczas spotkania przy stole wigilijnym bp Pindel przywołał, w kontekście refleksji na temat powołania, postać prof. Anny Świderkówny, wybitnej biblistki, filologa, profesor Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, która w pewnym momencie wstąpiła do benedyktynek i po roku odeszła z klasztoru, gdyż przełożeni uznali, że zakon nie jest jej powołaniem.

Biskup zwrócił uwagę, że społeczeństwo ma duże oczekiwania wobec nauczycieli akademickich. – Życzę, żebyście państwo wypełnili swoją misję, żebyście mieli satysfakcję daną człowiekowi, który żyje według sumienia i powołania, żebyście także chcieli być kimś więcej niż tylko tym, który przekazuje wiedzę, pisze artykuły, ma osiągnięcia naukowe, żebyście byli właśnie kimś więcej – powiedział ordynariusz. Z kolei bp senior Tadeusz Rakoczy zachęcił profesorów, by z odwagą prowadzili młode pokolenie po drogach prawdy.

Emerytowany biskup diecezji cieszyńskiej Kościoła luterańskiego, Paweł Anweiler odczytał ułożony przez siebie okolicznościowy wiersz. W imieniu grona profesorów życzenia złożyła prof. Jolanta Szarlej z Katedry Teorii i Praktyk Komunikacji w Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej.

– Życzę wielkiej odwagi, żeby to rozpoznane słowo wcielać w życie oraz głębokiego doświadczenia, że to słowo ma moc, przed którą wszystko co kruche i ludzkie musi uklęknąć, i wreszcie owoców oraz radości z ich płynącej – podkreśliła, dzieląc się wcześniej refleksją poświęconą znaczeniu wcielenia Słowa Bożego.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.