Bp Pindel do szafarzy: obyście byli solą ziemi w swojej społeczności i wspólnotach
13 stycznia 2024 | 17:17 | rk, | Kęty Ⓒ Ⓟ
„Obyście byli solą ziemi w swojej społeczności domowej, religijnej i parafialnej” – powiedział do nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. bp Roman Pindel podczas Eucharystii 13 stycznia br. w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Kętach. W modlitwie i spotkaniu świątecznym udział wzięli szafarze z diecezji bielsko-żywieckiej z ich duszpasterzem ks. Piotrem Hoffmannem. W Roku św. Jana Kantego pielgrzymowali oni do miejsca urodzenia tego patrona profesorów i akademików, uczcili relikwie i modlili się za jego wstawiennictwem.
W homilii biskup zwrócił uwagę na orędzie, jakie Jezus przekazuje we fragmencie Ewangelii o powołaniu Lewiego. „To kluczowe przesłanie. Jego misja skupia się na tym, aby pomagać i leczyć tych, którzy uznają, że potrzebują Jego miłosierdzia” – podkreślił.
Zdaniem hierarchy, przykład Lewiego, celnika i grzesznika, który zostawia wszystko, aby iść za Jezusem, pokazuje, że Boża łaska jest zaskakująca i dostępna dla wszystkich.
Zwracając się z życzeniami do szafarzy nadzwyczajnych zachęcił, by byli „solą ziemi w swojej społeczności domowej, a także w społeczności religijnej i parafialnej i wspólnocie szafarzy”. „Jestem przekonany, że umacniająca się wspólnota osób powołanych do posługi szafarza nadzwyczajnego ma istotne znaczenie. Trzymajcie się razem, szukajcie dróg rozwoju duchowego i pogłębienia relacji” – dodał, życząc „fundamentalnego ukierunkowania na dobro, najlepszych wyborów, zarówno w życiu osobistym, jak i w pełnionej posłudze oraz w domu”.
Po odrestaurowanym kościele św. Jana Kantego – perełce wśród świątyń diecezji bielsko-żywieckiej – oprowadził pielgrzymów kęcki kustosz i proboszcz ks. Zbigniew Jurasz. Przypomniał, że na czas przeżywanego obecnie przez diecezję roku jubileuszowego, związanego 550. rocznicą śmierci św. Jana Kantego Stolica Apostolska udzieliła przywileju odpustu zupełnego.
Na koniec wspólnie odmówiono modlitwę przez wstawiennictwo św. Jana Kantego. Szafarze uczcili relikwie świętego kęczanina i wpisali się do kroniki roku jubileuszowego.
Podstawowa funkcja szafarza to pomoc przy rozdawaniu Komunii św. w kościele. Szafarze spotykają się przy tej okazji też z osobami, które są w potrzebie, chorymi, seniorami, niepełnosprawnymi.
Funkcję nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. wprowadzono w Kościele w Polsce w 1990 roku. Do tej posługi biskupi mogą upoważnić mężczyzn w wieku 25-65 lat, zaangażowanych w życie parafii i odznaczających się nienagannym życiem moralnym oraz wiedzą religijną. Kandydatów wybiera i poleca proboszcz parafii. Przed ustanowieniem do posługi szafarza nadzwyczajnego Komunii św. kandydaci uczestniczą w specjalnym studium przygotowawczym.
Pierwsze ustanowienie nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w diecezji bielsko-żywieckiej miało miejsce w 1997 r. Posługuje w niej obecnie około 250 wszystkich szafarzy. Na co dzień wykonują różne zawody.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.