Drukuj Powrót do artykułu

Bp Pindel: dziękujmy za przeszłość, prośmy o jeszcze lepszą przyszłość ojczyzny

11.11.2017 , rk, Bielsko-Biała, 11-11-2017 Ⓒ ℗

Do spojrzenia pełnego wdzięczności wobec ludzi, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości, zachęcił bp Roman Pindel. Przewodniczył on 11 listopada Mszy św. w intencji ojczyzny w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego w Bielsku-Białej. Podczas Eucharystii biskup bielsko-żywiecki apelował, by szczerze podziękować za dar wolności.

Bp Pindel w homilii wezwał do dziękowania Bogu za ludzi, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę wolności 99 lat temu. Duchowny wskazał na List św. Pawła do Rzymian jako na wzór spojrzenia eklezjolotwórczego, integrującego, mogącego być inspiracją do pełnego wdzięczności spojrzenia na ludzi, którym Polska zawdzięcza wolność.

– Za wzorem Pawła Apostoła, który potrafi z wdzięcznością patrzyć na początki Kościoła w Koryncie, w Rzymie i w innych miejscach, potrafi dostrzec ludzi, ich wartość, zasługi, dziękujemy i my w tej świątyni Bogu za darowaną nam niepodległość przed 99 laty. Dziękujemy także za ludzi o różnym statusie, różnej przynależności narodowej, religijnej i politycznej, ale przecież dążących do jednego – odzyskania niepodległości przez wspólny, wolny dom, jakim jest nasza ziemska ojczyzna – podkreślił biskup.

Duchowny podkreślił, jak ważna jest modlitwa za wszystkich żyjących, którzy tworzą kształt Polski na różnym poziomie odpowiedzialności „od prezydenta po sołtysa najmniejszej wioski”. – Zanośmy dziękczynienie za wspaniałą przeszłość i zanośmy prośby o przyszłość – dobrą, a nawet lepszą – naszej ojczyzny – zaapelował ordynariusz.

W modlitwie uczestniczyli m.in. bp Paweł Anweiler, emerytowany zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego oraz ks. Krzysztof Cienciała, proboszcz bielskiej parafii luterańskiej.

Bp Anweiler zwrócił uwagę, że dzisiejsze świętowanie nie polega tylko na wspominaniu konkretnego dnia z historii, lecz jest też „ożywczym zderzeniem się z tymi, którzy wynurzają się z 99 lat historii, jako uczący nas życia w wolności”.

– Każde nasze “dziś” zobowiązuje do spoglądania twarzą w twarz w wolność, która wyłania się z niepodległości. Niepodległość bowiem jest darem dla zgłębiania treści wolności, jakie kreśli nam Boże przykazanie miłości – stwierdził duchowny. Wyjaśnił, że „Bóg dźwiga codziennie nasze ciężary, czyniąc nas w ten sposób lekkimi do unoszenia naszych myśli i czynów na rzecz wolności”. – Chce nas tak kształtować, byśmy byli siewcami wolności w całej rozciągłości życia człowieka – dodał.

W uroczystościach udział wzięli członkowie rządu, posłowie, senatorzy, przedstawiciele władz miejskich i samorządowych, przedstawiciele dowództwa wojska, policji i straży pożarnej, kapelan 18. Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego, ks. ppłk. Mariusz Antczak, bielscy komandosi oraz harcerze.

Po Mszy św. uczestnicy udali się na pobliski cmentarz, na którym spoczywają żołnierze polegli w I i II wojnie światowej. Po modlitwie odbył się Apel Poległych z udziałem Kompanii Honorowej 18 Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego. Uroczystość zakończyła ceremonia składania kwiatów przez delegacje, uczestniczące w obchodach święta.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.